Praha vítá americký konvoj. Na náměstí Míru se sešly čtyři stovky podpůrců našeho členství v NATO

Praha vítá americký konvoj. Na náměstí Míru se sešly čtyři stovky podpůrců našeho členství v NATO

Praha vítá americký konvoj. Na náměstí Míru se sešly čtyři stovky podpůrců našeho členství v NATO

Nad shromážděním vlály vlajky Spojených států amerických, České republiky, Ukrajiny, EU a NATO.
Toto veřejné shromáždění pořádaly tyto iniciativy: Listopad ještě neskončil, 1100 mil, Klub na obranu demokracie, deník Svobodné fórum. Akci podpořili: iniciativa Vraťte nám stát, Echo24, prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., Martin Mejstřík, Jiří Pehe, Evropani.cz, David Koller, Facebooková skupina Hi Friends – pozdrav konvoji NATO, Bez Komunistů, Pražský Majdan, Ekumenická rada církví a další.
 
Pavel Šafr: My jsme NATO
Jeden z organizátorů akce Pavel Šafr hned na začátku akce připomenul, že smyslem shromáždění  není soutěžit s komunistickou demonstrací, která probíhá na Václavském náměstí, v počtu, protože „většina občanů ČR je na straně demokracie a chce, aby naše země zůstala součástí západního světa“.  Podělil se dojmem, že na Václavském náměstí tolik amerických vlajek, že komunisté „zanikají“. Smyslem tohoto shromáždění je podle Šafra vyjádřit solidaritu s americkými vojáky a adresovat české vládě výzvu k pevnějšímu spojenectví s demokratickým Západem. „My jsme NATO, tudíž spojenci Ameriky, a když přes nás projíždí konvoj našich spojenců, tak na něj nikdo nesmí plivat a klást mu překážky. To je pro mě nepřijatelné,“ řekl Pavel Šafr České televizi.
„Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti,“ uvedl šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. Krátce po něm všechny přítomné svým bonmotem pobavila starostka Prahy 2 Lenka Černochová (ODS): „Jsme na náměstí Míru, nedaleko máme Americkou ulici a Krymská a Ruská, to už je Praha 10.“
 
Výzva z Náměstí Míru: Buďme solidární se spojenci v NATO!
Účastníci přijali svou Výzvu a vyzvali Sobotkův kabinet, aby v otázce solidarity se spojenci vystupoval rozhodněji a důsledněji než dosud. „Chtěli bychom dnes tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby srdečně přivítat americké vojáky v ČR, dát najevo naši solidaritu s našimi spojenci v NATO, které považujeme za záruku naší národní bezpečnosti,“ uvedl šéf Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal. K výzvě můžete připojit se na internetu. Tady je její plné znění:
Ve chvílích velkého politického napětí je důležité, aby lidé různého světonázoru a různé politické orientace našli společnou řeč a dovedli zformulovat společný zájem.
Chtěli bychom proto dnes, tváří v tvář protestům komunistů a proruské lobby
– srdečně přivítat americké vojáky v České republice,
– dát najevo solidaritu s našimi spojenci v Atlantické alianci, kterou považujeme za záruku naší národní bezpečnosti,
– přihlásit se ke kontinuitě naší zahraniční politiky od listopadu 1989 a k závazkům, které jsme na sebe dobrovolně vzali,
– vyzvat českou vládu a českou politickou reprezentaci, aby byla ve své solidaritě se spojenci daleko rozhodnější a důslednější než dosud.
V Praze 28. března 2015
Před demonstranty promluvil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.  „Ač to může znít paradoxně, naši největší přátelé žijí právě v Rusku. Jsou to ti, kteří i pod Putinovým režimem bojují za svobodu. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat,“ prohlásil Schwarzenberg během svého projevu. Zároveň upozornil, že svoboda nebude nikdy plně zabezpečena a lidé za ni budou vždy muset bojovat.
Dopis s podporou pořadatelům zaslal i Tomáš Halík.
Jaromír Štětina: Welcome in our country, friends
Europoslanec Jaromír Štětina vyzval demonstranty, aby se stejně jako za komunismu naučili znovu demonstrovat. Bude to podle něj potřeba.