Perný rok koalice VLASTA na Praze 10, ve které se spojili aktivní občané, KDU-ČSL a LES

Perný rok koalice VLASTA na Praze 10, ve které se spojili aktivní občané, KDU-ČSL a LES

Perný rok koalice VLASTA na Praze 10, ve které se spojili aktivní občané, KDU-ČSL a LES

  1. dubna 2014 byla v Café Sladkovský představena Koalice VLASTA, ve které se spojili aktivní občané, KDU-ČSL a LES. Tomuto prvnímu kroku na cestě k pozdějšímu volebnímu úspěchu, však předcházely dlouhé týdny příprav. Chvíli po ustavujícím sněmu LES mne kontaktoval předseda KDU-ČSL na Praze 10 Pavel Mareš. První schůzka se uskutečnila v jedné z kaváren ve Flóře. Pavel mi představil koncept vzniku uskupení, které by vytvořilo protiváhu stávající radniční koalici (v té době na Praze 10 reprezentovanou ODS, ČSSD, SZ, KSČM a exODS, tj. uskupení starosty Zoufalíka).

Mimo občanských sdružení jednali lidovci i se SZ, takže mi bylo jasné, že pokud se máme do vznikajícího uskupení začlenit, musíme jednat rychle. Proto jsem jako předseda LES na Praze 10 přislíbil finanční plnění i aktivní zapojení našich členů s tím, že v rámci voleb jsme schopni dodat jednoho kandidáta do každé pětice.

Pro člověka, co se v politice pohybuje od roku 2005, bylo až neuvěřitelné, s jakou lehkostí vznikla koaliční smlouva, a začaly práce na volebním programu.  Za hlavní téma jsme vybrali debatu nad záměrem vybudovat novou radnici. Praha 10, konkrétně starosta Bohumil Zoufalík, činila kroky k tomu, aby vznikla nová radnice za mnoho stovek milionů korun, která měla vyrůst snad na okraji Prahy 10 na Hagiboru. Stěžejním se ukázal plán vtáhnout občany do této debaty snahou o vypsání místního referenda. Spolu s jedinou opoziční stranou na Praze 10, TOP 09, jsme začali sbírat podpisy, kterých muselo být, vzhledem k počtu obyvatel Prahy 10 zhruba 10 tisíc.

Tento zdánlivě nedosažitelný úkol nabral, alespoň pro mne, neočekávanou dynamiku. Jen málo komu, kdo stojí u petičního stánku, se poštěstí, že lidé samy aktivně usilují o připojení podpisu. Navíc z jejich komentářů bylo jasné, že s kroky radnice nesouhlasí a chtějí pomoci tomu, aby na Praze 10 nastala změna. Podpisů bylo tři tisíce, čtyři, šest…

Najednou to bylo téma, o kterém se lidé bavili v parku či v autobuse. Samozřejmě, že to neuniklo ani tehdejšímu osazenstvu radnice a tak přichystali protitah. Aby co nejvíce rozmělnili zájem lidí o referendum, vyhlásili referenda hned 4 tak, aby přesycenost lidí politikou dosáhla vrcholu. Co na tom, že to městskou kasu vyšlo na mnoho milionů korun…

Avšak touhu po změně již nešlo zastavit. Koalice VLASTA, která  získala i podporu České pirátské strany, skončila ve volbách druhá se ziskem 17,77 % hlasů a celkem s 8 mandáty.  Jen pro představu, získali jsme více hlasů než ČSSD a ODS dohromady. Otevřela se nám tak šance skutečně ovlivnit směřování Prahy 10. O tom, jak probíhala a dopadla koaliční jednání ale někdy jindy.

Závěrem jen mé obrovské poděkování za enormní nasazení všem, co se podíleli na kampani. Nasazení, které přineslo výsledky.

 

Milan Mraček (LES)