Nová kniha bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové

Nová kniha bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové

Fašista podle Madeleine Albrightové, „je někdo, kdo tvrdí, že mluví  jménem celého národa či skupiny,  pohrdá právy druhých a je ochoten používat násilí a jakékoliv jiné prostředky, které jsou nezbytné k dosažení vlastních cílů.“ Nová kniha exministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightové  se objeví na pultech 10. dubna.

Albrightová  chápe dvacáté století jako konflikt mezi demokracií a fašismem, který ohrozil lidskou svobodu a  zanechal miliony mrtvých. Vzhledem k hrůzám této zkušenosti by člověk mohl očekávat, že svět odmítne duchovní nástupce Hitlera a Mussoliniho, pokud povstanou v naší době. Opak je pravdou, fašismus není minulostí, dědictví fašismu formuje i dnešní svět,  fašismus se nyní stává  větší hrozbou pro mír a spravedlnost než kdykoliv od konce druhé světové války. Albrightová popisuje, jak demagogové od Mussoliniho po nynějšího  filipínského prezidenta Duterteho získali příznivce tím, že zneužívali  strach, podporovali nenávist a slibovali jednoduchá řešení složitých problémů.

Po pádu Berlínské zdi svět začal směřovat k demokracii, nyní se směřování světových dějin změnilo. Spojené státy, které historicky stály v čele svobodného  světa, jsou dnes vedeny prezidentem, který prohlubuje rozdělení společnosti a pohrdá demokratickými institucemi. Ekonomické, technologické a kulturní faktory v mnoha zemích oslabují politický střed a posilují extrémy vpravo i vlevo. Současní vůdci, jako jsou Vladimír Putin a Kim Čong-un, vyžívají fašistické taktiky  dvacátých a třicátých let. Těšíme se na knížku pražské rodačky, světoobčanky a milovnice šperku, protože problematika souboje demokracie a fašistické rétoriky je aktuální i pro Českou republiku.