Stehlíková: podpora Sencova je bitvou za demokratickou společnost a evropské hodnoty

Stehlíková: podpora Sencova je bitvou za demokratickou společnost a evropské hodnoty

Ukrajinský režisér Oleg Sencov drží hladovku v ruském vězení. Žádá propuštění všech ukrajinských politických vězňů v Rusku a na Krymu. V pražském kině Světozor proběhla projekce filmu Askolda Kurova Proces: Ruský stát versus Oleg Sencov.

Po filmu následovala velká debata s disidentkou Petruškou Šustrovou, ex-ministryní pro lidská práva Džamilou Stehlíkovou, poslancem Janem Lipavským, který inicioval v českém Parlamentu sběr podpisů za propuštění Olega Senсova, kritičkou Terezou Šimíkovou a velvyslancem Ukrajiny v ČR panem Jevhenem Perebyjnisem o tom, čím každý z nás může pomoct neprávem odsouzeným ukrajinským politickým vězňům, zejména Olegu Sentsovovi.

Podle slov pana Jevhena Perebyjnise, jsou nesmírně důležité právě mezinárodní solidarita a podpora, nezapomnění na křivdy a nespravedlnosti, jež zažívají ukrajinští vězni v Rusku. Čeští účastníci debaty se shodli na tom, že boj za ukrajinské politické vězně je taky velkou bitvou za demokratickou společnost a evropské hodnoty, a proto je tak důležité, aby se i česká společnost zastávala Olega Sentsova a dalších vězňů.

Projekci inicioval a zorganizoval Institut dokumentárního filmu za podpory kina Světozor, Czech Film Center a Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.