Zástupci koaličních uskupení s účastí LES uspěli ve třech krajích. V Královéhradeckém a Ústeckém krajích má naše koalice podíl na vládnutí, v dalších krajích budeme pracovat v poradních orgánech

Zástupci koaličních uskupení s účastí LES uspěli ve třech krajích. V Královéhradeckém a Ústeckém krajích má naše koalice podíl na vládnutí, v dalších krajích budeme pracovat v poradních orgánech

Strana LES se v krajských volbách 2020 zapojila do koalic v pěti krajích. Žádnému z členů LES se sice nepodařilo získat krajský mandát, zvoleni byli  jen zástupci koaličních partnerů, avšak úspěch společných  koaličních uskupení naším straníkům umožní pracovat v krajských poradních orgánech a komisích, zejména v oblasti  ochrany životní prostředí a regionálního rozvoje. Zástupci koaličních uskupení s naší účastí uspěli ve třech krajích; ve dvou krajích naše koalice bude mít podíl na vládnutí.

V Královéhradeckém kraji získala koaliční kandidátka Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK a LES) 7,83 %.8. Spojenci tvoří krajskou vládu společně s koalicí ODS, STAN a Východočechů, Českou pirátskou stranou a Koalicí pro Královéhradecký kraj. Hejtmanem bude Martin Červíček (ODS). Podpisem koaliční smlouvy se Spojenci pro Královéhradecký kraj v pondělí 19. října zavázali podílet na fungování kraje.

Snahou Spojenců pro Královéhradecký kraj bylo vytvořit středopravé uskupení, které převezme zodpovědnost za řízení kraje na následné čtyřleté období.

V Jihomoravském kraji  získala koaliční kandidátka Koalice SPOLU PRO MORAVU (TOP 09, Strana zelených, Idealisté, LES, Moravské zemské hnutí) 6,62 %  (5 mandátů, 24 039 hlasů). V Brně byla naše koalice úspěšnější. Získali jsme tam 9,89 %. Nejslabší výsledky byly podle očekávání v okresech Hodonín a Vyškov.

LES v Jihomoravském kraji svého zastupitele nezískal. David Veselý získal na 10. místě 292 preferenčních hlasů (1,21 %), Jan Hollan na 12. místě 971 preferenčních hlasů (4,03 % – 10. nejvyšší na kandidátce) a jen těsně se nedostal do zastupitelstva, Tomáš Havlíček na 60. místě získal 70 preferenčních hlasů.

V tuto chvíli se v Jihomoravském kraji  jeví jako dohodnutá povolební koalice: KDU-ČSL + Piráti + ODS + Starostové.  Koalice SPOLU PRO MORAVU zřejmě zůstane v opozičních lavicích, ale podařilo se nám ukázat „koaliční“ potenciál  LES a odvést slušnou práci.

V Ústeckém kraji získala naše Koalice Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES)  6,11% (4 mandáty) a podílí se na krajské vládě. Lídr koaliční kandidátky, učitel na gymnáziu a teplický zastupitel Jiří Řehák bude zástupcem hejtmana. Má na starosti regionální rozvoj, cestovní ruch, kulturu a památkovou péči.

Volby vyhrálo hnutí ANO, které získalo 17 mandátů. ANO jednalo nejprve s ODS (8 mandátů) a pak se STAN (7 mandátů). Jednání se STAN vzápětí zkrachovala a ANO přizvalo Spojence pro kraj s 4 mandáty. Hlavním důvodem vstupu Koalice Spojenci pro kraj do vládnoucí krajské koalice s ANO a ODS byla snaha zablokovat přístup k moci a eurofondům komunistům, SPD a zástupců zkorumpovaných lokálních kvazimafiánských struktur z Koalice UFO a ProMOST.

Podle Řeháka je nutné rychle připravit transformaci kraje vzhledem k ukončení těžby uhlí.  Další prioritou je zdravotnictví. „Čas není, budeme pracovat už teď, ačkoliv funkce získáme až s ustavujícím zastupitelstvem, které se odehraje až po vyřešení volebních stížností,“ řekl Řehák.

Člen LES, sedlák z Nepomyšle Martin Lněníček na 18. místě kandidátky získal 61 preferenčních hlasů; nedostal se do zastupitelstva a připravuje se na práci v poradních orgánech Ústeckého kraje.

V Libereckém kraji  získala námi podporovaná koalice Strany zelených, LES a nezávislých kandidátů  (Pro KRAJinu) 4,02% (5 586 hlasů) a do zastupitelstva se nedostala. Projevilo se zde roztříštění opozičních sil – scénář,  kterého se musíme vyvarovat ve sněmovních volbách příští rok.

Proto se zúčastníme politických jednání, která povedou  k vytvoření volebních uskupení demokratických stran s cílem uspět ve sněmovních volbách.