Senátní a krajské volby 2020 přinesly straně LES úspěch. Do Senátu PČR se dostali čtyři z pěti kandidátů, které jsme oficiálně podpořili a dva ze tří kandidátů, které jsme podpořili neformálně

Senátní a krajské volby 2020 přinesly straně LES úspěch. Do Senátu PČR se dostali čtyři z pěti kandidátů, které jsme oficiálně podpořili a dva ze tří kandidátů, které jsme podpořili neformálně

Je to historicky nejlepší výsledek strany ve volbách. Zástupci kandidátek s naší účastí uspěli ve třech z pěti krajů, kde jsme šli do krajských voleb. Námi zvolená cesta koalice s dalšími opozičními demokratickými stranami a podpora programově blízkých demokratických osobností se osvědčila.

Ve volbách do Senátu PČR s podporou strany LES uspěli:

  • Jan Grulich, který kandidoval za TOP 09 a LES v obvodu č. 48 – Rychnov nad Kněžnou.
  • Jan Holásek zvítězil v senátním obvodu č. 45 – Hradec Králové jako kandidát LES, TOP 09, Hradeckého demokratického klubu, Zelených, hnutí SEN 21 a hnutí Změna.
  • Miroslava Němcová na společné kandidátce koalice ODS, TOP 09, hnutí STAN a LES v obvodu č. 27 – Praha 1.
  • Václav Láska obhájil mandát senátora jako společný kandidát hnutí SEN 21, Pirátů, KDU-ČSL, Zelených a LES v obvodu č. 21 – Praha 5.

Kromě těchto zvolených senátorů, které jsme podpořili na základě podepsané smlouvy, se do Senátu PČR dostali David Smoljak (Praha 9) a Jitka Seitlová (Přerov), které jsme podpořili jen neformálně. Podíl senátorů, se kterými je tedy LES nějakým způsobem propojen se výrazně zvýšil – část je nových, část mandát obhájila a někteří jsou ještě v běhu svého funkčního období (např. Přemek Rabas či Renata Chmelová). Důležité je, že ve velké většině případů mají všichni jmenovaní zájem spolupracovat či dokonce přímo reprezentovat LES i během mandátu, tedy nejenom v průběhu voleb. Byť jde o horní/senátní komoru Parlamentu, LES se tímto jednoznačně zařadil mezi sice ty malé, ale parlamentní strany v ČR. Je to určitě něco, na čem hodláme dále stavět – a všem (našim) zvoleným samozřejmě gratulujeme!

Výsledky krajských voleb

Liberálně ekologická strana se v krajských volbách 2020 zapojila do koalic v pěti krajích; zástupci koaličních uskupení s naší účastí uspěli ve třech krajích; ve dvou krajích naše koalice bude mít podíl na vládnutí. Žádnému z členů LES se sice nepodařilo získat krajský mandát, zvoleni byli jen zástupci koaličních partnerů, avšak úspěch společných koaličních uskupení naším straníkům umožní pracovat v krajských poradních orgánech a komisích, zejména v oblasti ochrany životní prostředí a regionálního rozvoje.

  • V Královéhradeckém kraji získala koaliční kandidátka Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK a LES) 7,84 % (4 mandáty, 13 891 hlasů). Spojenci tvoří krajskou vládu společně s koalicí ODS, STAN a Východočechů, Českou pirátskou stranou a Koalicí pro Královéhradecký kraj. Hejtmanem je Martin Červíček (ODS).
    Podpisem koaliční smlouvy se Spojenci pro Královéhradecký kraj v pondělí 19. října zavázali podílet na fungování kraje.
     
  • V Jihomoravském kraji získala koaliční kandidátka Koalice SPOLU PRO MORAVU (TOP 09, Strana zelených, Idealisté, LES, Moravské zemské hnutí) 6,62 % (5 mandátů, 24 039 hlasů). V Brně byla naše koalice úspěšnější. Získali jsme tam 9,89 %. Nejslabší výsledky byly podle očekávání v okresech Hodonín a Vyškov. LES v Jihomoravském kraji svého zastupitele nezískal. David Veselý získal na 10. místě 292 preferenčních hlasů (1,21 %), Jan Hollan na 12. místě 971 preferenčních hlasů (4,03 % – 10. nejvyšší na kandidátce) a jen těsně se nedostal do zastupitelstva, Tomáš Havlíček na 60. místě získal 70 preferenčních hlasů. 
    Tato zkušenost ukazuje, že se v budoucnu vyplatí nejenom bojovat o místa na kandidátce, ale věnovat více úsilí snaze získat „kroužky“ – v případě Jeníka Hollana by stačilo nějakých dalších cca 300 kroužků a získal by mandát. V tuto chvíli se v Jihomoravském kraji byla podepsána koaliční smlouva KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starosty. Koalice SPOLU PRO MORAVU zůstala v opozičních lavicích, ale podařilo se nám ukázat „koaliční“ potenciál LES a odvést slušnou práci.
     
  • V Ústeckém kraji získala naše Koalice Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES) 6,11% (4 mandáty, 12 220 hlasů) a podílí se na krajské vládě. Lídr koaliční kandidátky, učitel na gymnáziu a teplický zastupitel Jiří Řehák je zástupcem hejtmana. Má na starosti regionální rozvoj, cestovní ruch, kulturu a památkovou péči. 
    Volby vyhrálo hnutí ANO, které získalo 17 mandátů. ANO jednalo nejprve s ODS (8 mandátů) a pak se STAN (7 mandátů). Jednání se STAN vzápětí zkrachovala a ANO přizvalo Spojence pro kraj s 4 mandáty. Hlavním důvodem vstupu Koalice Spojenci pro kraj do vládnoucí krajské koalice s ANO a ODS byla snaha zablokovat přístup k moci a eurofondům komunistům, SPD a zástupcům zkorumpovaných lokálních kvazimafiánských struktur z Koalice UFO a ProMOST. Člen LES, sedlák z Nepomyšle Martin Lněníček na 18. místě kandidátky získal 61 preferenčních hlasů; nedostal se do zastupitelstva a připravuje se na práci v poradních orgánech Ústeckého kraje.
     
  • V Libereckém kraji získala námi podporovaná koalice Strany zelených, LES a nezávislých kandidátů (Pro KRAJinu) 4,02% (5 586 hlasů) a do zastupitelstva se nedostala. P rojevilo se zde roztříštění opozičních sil – scénář, kterého se musíme vyvarovat ve sněmovních volbách příští rok.
     
  • Ve Středočeském kraji kandidoval na kandidátní listině ČESKÉ PIRÁTSKÉ STRANY šéfredaktor časopisu Botanika Petr Petřík (LES). Piráti získali 14,41% (60 284 hlasů); Petr Petřík obdržel 256 preferenčních hlasů a do krajského zastupitelstva se nedostal. Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady bez ANO (STAN, ODS, Piráti a Spojenci pro Středočeský kraj).

I krajské volby lze tedy jednoznačně považovat za úspěch. Vůbec neuškodí znovu a znovu poděkovat všem, kteří do toho šli, kteří na tom odpracovali velké množství práce, ale i každému z Vás, kdo podpořil třeba jenom kroužkem na volebním lístku či šířením naší kandidátky a její podporou v okruhu svých známých. Můžeme být sebevědomí a jít do toho ještě víc. Úspěch ve volbách také přispěje k přece jen lepší finanční situaci (jinými slovy, vynaložené prostředky se nám vrátily, a získali jsme ještě něco navíc, dobrý základ pro naši práci v dalším období). Strana ukázala svou schopnost pomáhat spolupráci a tvorbě smysluplných koalic, které navíc mají potenciál oslovovat voliče. Navíc nechybělo mnoho, a výsledek mohl být ještě lepší – to je myslím inspirací k nadcházejícím parlamentním volbám.


Proto se už teď zúčastňujeme politických jednání, která jak věříme povedou k vytvoření volebních uskupení demokratických stran s cílem uspět ve sněmovních volbách. Síla sdružených kandidátek se prokázala, koalice pro parlamentní volby však jsou a budou nepochybně tvořeny jinak než na krajské úrovni. Plánujeme proto především jednání s oběma tvořícími se opozičními politickými bloky – liberálním (Piráti + STAN) a konzervativním (pravostředová koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Jak jistě víte, obsahově a
programově se máme možnost „vejít“ do obou seskupení, programově máme asi více společného s blokem liberálním, na druhou stranu na pravém středu můžeme navazovat na úspěšnou a spolehlivou spolupráci s TOP 09 a na fakt, že jsme v této části politického spektra hlavními nositeli environmentální a klimatické problematiky s nezpochybnitelnou expertízou a respektem. Čas a jednání ukáží, jaká je vůle a podmínky spolupráce v rámci těchto bloků a o průběhu resp. výsledcích jednání Vás budeme samozřejmě informovat. S ohledem na volební systém je těžké očekávat přímé koaliční propojení, naším cílem je tedy přiznaná spolupráce – tj. formálně “s podporou LES“ a samozřejmě s nějakým podílem na kandidátkách a nějaká představa o zapojení v případě úspěchu. Budeme ale určitě jednat i s menšími politickými subjekty – Stranou zelených, SNK-ED, uskupením Senátor 21, Teličkovým Hlasem a dalšími. V současné chvíli je prakticky nemožné odhadnout, která z pozic bude nakonec pro realizaci našeho potenciálu nejlepší, jisté ale je že půjdeme cestou spolupráce ve větších seskupeních. Jsme přesvědčeni, že společná strategie opozice má šanci politicky porazit Andreje Babiše a přivést do českého Parlamentu i exekutivy novou a lepší sestavu.