LES podporuje manželství pro všechny

LES podporuje manželství pro všechny

„Mění se život, mění se lidské potřeby a zákony tomu musí odpovídat,“ řekla Stehlíková v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Podle členky Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva Džamily Stehlíkové nepředstavují homosexuální sňatky žádnou apokalypsu. „Naopak v zemích, které manželství umožňují, klesl počet sebevražd adolescentů,“ uvedla Stehlíková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS 29. dubna.

Stejnopohlavní sňatky na celostátní úrovni umožňuje ve světě 29 zemí, z toho 16 v Evropě. „Řada západních zemí homosexuální sňatky povoluje a žádná apokalypsa nenastala. Naopak klesla sebevražednost adolescentů,“ uvedla ve vysílání pořadu členka Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle Jochové v těchto zemích ale klesla i svoboda slova. „Lidé už nemohou říkat, co si myslí. Názory typu, že manželství je jen pro muže a ženu, jsou postihovány jako takzvaná hate speech (nenávistné projevy, pozn. red.), kterou Evropská komise chce dostat i do našeho právního pořádku. Já jenom doufám, že Česko nedopustí, abychom tu měli duhovou LGBT totalitu,“ řekla předsedkyně Asociace pro rodinu.

Poslanci nechali ve čtvrtek projít prvním čtením uzákonění stejnopohlavního manželství. Do dalšího čtení zároveň prošel také protinávrh, podle kterého by mělo být manželství jako svazek muže a ženy zakotveno v Ústavě. „Z výsledku jednání mám radost, protože k zamítnutí prvního návrhu chybělo jen šest hlasů. Kdežto náš návrh o ukotvení manželství v Ústavě prošel mnohem lépe,“ uvedla Jochová. Aktivistům z LGBT komunity pogratulovala k úspěchu. „Je vůbec úspěch, že návrh prošel dál. My jsme si tak trochu přáli, aby se o tom na půdě Sněmovny nemluvilo,“ doplnila.

Výhra pro Česko

Podle ní na to není totiž vhodná chvíle. „V době, kdy řešíme ekonomické dopady koronaviru a spousta rodin je na tom špatně, mi to přijde zbytečné,“ uvedla. Naproti tomu Stehlíková ocenila, že se o manželství homosexuálních párů mluví. „To, že dvě třetiny poslanců hlasovaly pro, považuji pro Česko za výhru,“ řekla Stehlíková.

Jochová v rozhovoru uvedla, že uzákonění manželství není jediné, co se chystá. „Objevila se nová Vládní strategie rovnosti a odstraňování bariér důstojného života LGBTI+ lidí v ČR v letech 2021 až 2026,“ řekla předsedkyně Aliance pro rodinu s tím, že tato strategie dělá z lidí LGBT privilegovanou vrstvu. „Požadavky, které tam jsou obsažené, považuji za nehorázné,“ komentovala a postupně vyjmenovala některé body.

„Změna pohlaví v nezletilém věku, adopce dětí či úkol pro vládu přijmout homosexuální manželství, a také třeba to, že církve mají dělat školení o tom, jestli se v nich dobře žije LGBT lidem. To je útok na náboženskou svobodu v Česku,“ zdůraznila Jochová.

Podle Stehlíkové strategie nedělá z nikoho „nadlidi“. „Naopak –⁠ gay nebo lesba je přeci člověk jako každý jiný. Musíme jim pomoci k plnohodnotnému životu. Mění se život, mění se lidské potřeby a zákony tomu musí odpovídat,“ řekla Stehlíková a dodala, že manželství pro stejnopohlavní páry umožní stejný přístup ke všem lidem.