Fašista podle Madeleine Albrightové, „je někdo, kdo tvrdí, že mluví jménem celého národa či skupiny, pohrdá právy druhých a je ochoten používat násilí a jakékoliv jiné prostředky, které jsou nezbytné k dosažení vlastních cílů.“ Nová kniha exministryně zahraničí USA českého původu Madeleine Albrightové se objeví na pultech 10. dubna.
Albrightová chápe dvacáté století jako konflikt mezi demokracií a fašismem, který ohrozil lidskou svobodu a zanechal miliony mrtvých. Vzhledem k hrůzám této zkušenosti by člověk mohl očekávat, že svět odmítne duchovní nástupce Hitlera a Mussoliniho, pokud povstanou v naší době. Opak je pravdou, fašismus není minulostí, dědictví fašismu formuje i dnešní svět, fašismus se nyní stává větší hrozbou pro mír a spravedlnost než kdykoliv od konce druhé světové války. Albrightová popisuje, jak demagogové od Mussoliniho po nynějšího filipínského prezidenta Duterteho získali příznivce tím, že zneužívali strach, podporovali nenávist a slibovali jednoduchá řešení složitých problémů.
Po pádu Berlínské zdi svět začal směřovat k demokracii, nyní se směřování světových dějin změnilo. Spojené státy, které historicky stály v čele svobodného světa, jsou dnes vedeny prezidentem, který prohlubuje rozdělení společnosti a pohrdá demokratickými institucemi. Ekonomické, technologické a kulturní faktory v mnoha zemích oslabují politický střed a posilují extrémy vpravo i vlevo. Současní vůdci, jako jsou Vladimír Putin a Kim Čong-un, vyžívají fašistické taktiky dvacátých a třicátých let. Těšíme se na knížku pražské rodačky, světoobčanky a milovnice šperku, protože problematika souboje demokracie a fašistické rétoriky je aktuální i pro Českou republiku.