Kandidát do senátu Martin Bursík se vám představuje

Kdo je Martin Bursík?

Web: Martin Bursík                                                  FB: Senátor Martin Bursík   

Martin Bursík (1959) je ekolog, politik, bývalý místopředseda vlády (2007-9) a ministr životního prostředí (1998 a 2007-9), předseda Liberálně ekologické strany, laureát ceny Josefa Vavrouška Nadace Charty77 a Nadace Partnerství. Věnuje se ochraně životního prostředí a lidských práv. Dlouhodobě kritizuje porušování lidských práv v Tibetu a Číně, je spoluautorem iniciativy „Češi Tibet podporují“. Prosazuje principiální postoj proti Rusku a zavedení tvrdých politických a ekonomických sankcí.

Martin vystudoval obor ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze v r. 1984. V roce 2007 nominoval – z pozice předsedy koaliční strany – Karla Schwarzenberga do vlády jako ministra zahraničních věcí. Během českého předsednictví Evropské rady v první polovině roku 2009 zastupoval EU při mezinárodním vyjednávání o klimatické dohodě se zástupci hlavních světových ekonomik USA, Číny, Indie, Kanady, Japonska, Ruska, Austrálie a dalších států. Je autorem programu „Zelená úsporám“, který poskytl domácnostem 21 miliard korun (získaných prodejem emisních povolenek Japonsku, Španělsku, Rakousku a Světové bance) na zateplení domů a instalaci ekologického vytápění obnovitelnými zdroji tepla.

Pracoval jako konzultant v oblasti životní prostředí a energetika. Absolvoval bezpočet přednášek na mezinárodních univerzitách a kongresech. Dlouhodobě přednášel na New York University Prague a na České zemědělské univerzitě v Praze.

Kandiduje za TOP 09 s podporou Liberálně ekologické strany. Volební obvod 27 zahrnuje Staré Město, Nové Město, Malou Stranu, Hradčany, Střešovice, Bubeneč, Letnou, Holešovice, Tróju, Suchdol a Sedlec.

Má tři dcery. Rád si vyrazí do přírody. Je členem České ornitologické společnosti a Společnosti pro udržitelný život. V minulosti se věnoval horolezectví.

 

Jak oslovuje voliče na Praze 1?

Jsem Váš kandidát do Senátu za Staré Město, Nové Město, Malou Stranu, Hradčany, Střešovice, Suchdol, Sedlec, Letnou. Holešovice, Bubeneč a Tróju. 

Budu rád,  když mě navštívíte někde, kde budu s kavárnou a popovídáme si, budu rád, když mi napíšete svoje náměty a připomínky, budu rád, když mi přispějete na kampaň,.

Projíždím svůj obvod křížem krážem a musím říci, že je to výborná zkušenost. Tolik zajímavých rozhovorů, námětů na to, co by se mělo dělat jinak a lépe. A zajímavé je, že na rozdíl od našich vládních představitelů převládá mezi lidmi, které potkávám, názor, že situace na Ukrajině se nás bytostně dotýká a je třeba na ni reagovat mnohem razantněji, než se to děje. Paštiky nám svobodu ani demokracii nenahradí… to ví pamětníci Mnichova i 68 roku… a k mojí radosti i občané dnešní ČR.

 

Vysvětlí vám, proč kandiduje za TOP 09 když je předsedou LES

Do Senátu se volí většinovým volebním systémem. Vyhrává jen jeden či jedna. Proto je rozumné síly spojovat, nikoli je štěpit. TOP 09 si osvojila moji kandidaturu do Senátu nezávisle na tom, že jsem předsedou Liberálně ekologické strany. Vážím si tohoto postoje. S TOP 09 mne spojuje nejen to, že jsem v roce 2007 přivedl Karla Schwarzenberga do vlády na post ministra zahraničí, ale především společný důraz na principiální obhajobu lidských práv, společný zásadový postoj k Rusku, důraz na pokračování polistopadové zahraniční politiky ve vztahu k Číně a Tibetu, orientace země na Západ a odmítání relativizace zla a zločinů komunismu. Jsem rád, že budu moci využít zázemí jejího senátorského klubu, k němuž mám názorově blíže, než k ostatním klubům. Vedení obou stran spolupráci podpořilo, proto kandiduji za TOP 09 s podporou LES. Věřím ve společný úspěch!

 

Martin Bursík

776 BURSIK (+420 776 287 745)

senator@martinbursik.cz

 

Více na:

Web: Martin Bursík                                                  FB: Senátor Martin Bursík