Bude Česko následovat Orbánovo Maďarsko na cestě ruským směrem? Andrej Babiš přivezl na svoji předvolební kampaň Viktora Orbána jako těžkou váhu bojovné protievropské a protiliberální politiky

Bude Česko následovat Orbánovo Maďarsko na cestě ruským směrem? Andrej Babiš přivezl na svoji předvolební kampaň Viktora Orbána jako těžkou váhu bojovné protievropské a protiliberální politiky

Andrej Babiš nikdy nebyl a nebude politikem západního střihu. Nemá na to ani vzdělání, ani životní zkušenost. Jeho snaha zapojit se do evropského politického dění z pozice českého premiéra ztroskotala, naopak EU se dožaduje vyřešení jeho obrovského střetu zájmů. Babiš se cítí v EU ponížen a odstrčen. Proto se zhrzeně otáčí zády ke staré Evropě a hledá podporu ve východní části EU, kde se vládne postaru – korupcí, zastrašováním oponentů, omezením svobody médií a někdy i násilím. Jinak se u moci neudrží.

Nezvládnutá pandemie covid-19 a kauza Čapí hnízdo ohrozila Babišovy vyhlídky na vládnutí v dalším volebním období. Stovky tisíc lidí na Letné ho vylekali. Marketing to nezachrání, marketér není politik. Po osmi letech ve vládě se Andrej Babiš naučil ohýbat instituce a nasazovat všude své lidi; má silný mocenský pud a působil autoritářsky. Ale jenom krást a krást pro premiéra je příliš přízemní cíl. Premiér by měl zasáhnout do koloběhu dějin a změnit svět, měl by mít velkolepou vizi. A tu Babiš našel u maďarského premiéra Viktora Orbána, který vsadil na odpor proti EU, ultrapravicový nacionalismus a pohrdání lidskými právy, ať už migrantů nebo LGBTQ.

Andrej Babiš přivezl na svoji předvolební kampaň Viktora Orbána jako těžkou váhu bojovné protievropské a protiliberální politiky, nepřehlédnutelnou směrovku pro své voliče. „Kašleme na Evropu, uděláme si to tady po svém a v EU to vytrucujeme a vyhádáme.“ Babiš veze Orbána i do Sudet, na ústeckou rozhlednu Větruši, aby symbolicky zvítězil nad svým synem, který se právě na Větruši svému otci odmítl poslušnost.

Dnešek je symbolickým přelomem, kdy můžeme dohlédnout daleko dopředu. Andrej Babiš vykročil ve šlépějích Viktora Orbána, aby otočil směřování naši země na Východ, do ruského područí. Maďarsko přestane být jediným neliberálním, proruským ostrůvkem antiliberální kontrarevoluce v Evropské unii, přidává se k němu i Česko. Toto sbratření v ukřivděné nenávisti vůči Evropě a pomyslnému Západu je prvním tektonickém posunem, který může vést k rozbití EU zevnitř.

V tomto zemětřesení Česko bude jenom tratit. Evropa znamená nejen dodržování pravidel, ale i svobodu a prosperitu všem. Ruský autoritářský způsob vládnutí, který přebírá Orbán, staví mocnáře nad zákon, ale lidem nabízí ponížení, chudobu, rozdělenou společnost a konfrontaci. A vládu tvrdé ruky. Tomu se Babiš učí právě dnes – u svého přítele Viktora Orbána.

Džamila Stehlíková pro blogy Aktuálně.cz