Výzva k okamžitému propuštění krymského lidskoprávního aktivisty Narimana Dželjala a osvobození více než stovky politických vězňů z Krymu ve věznicích na území Ruské federace

Výzva k okamžitému propuštění krymského lidskoprávního aktivisty Narimana Dželjala a osvobození více než stovky politických vězňů z Krymu ve věznicích na území Ruské federace

Prohlášení členů Parlamentu ČR k zadržení krymského lidskoprávního aktivisty Narimana Dželjala (10.09.2021)
10. září 2021, Praha. Sedmnáct senátorů a senátorek napříč senátorskými kluby se připojilo k prohlášení, které odsuzuje zadržení krymského lidskoprávního aktivisty Narimana Dželjala. AKTUALIZACE K 13. září 2021: Svůj podpis k prohlášení připojil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.

 

My, níže podepsaní senátoři, senátorky, poslanci a poslankyně Parlamentu České republiky, důrazně odsuzujeme zatčení prvního místopředsedy krymskotatarského Medžlisu pana Narimana Dželjala, ke kterému došlo na Krymu dne 4. 9. 2021. Spolu s ním byly zadrženy další čtyři nevinné osoby. Po dvoudenním zadržování ze strany FSB jej soud poslal do vazby a hrozí mu odnětí svobody na více než deset let.

V březnu 2020 pan Dželjal přijal pozvání do Senátu Parlamentu ČR, kde vystoupil na semináři o stavu lidských práv na okupovaném Krymu. Z jeho veřejného vystupování bylo zřejmé, že se jedná o občana, který nenásilným způsobem obhajuje respektování lidských práv, dodržování mezinárodního práva a mezinárodních závazků, ke kterým se Ruská federace na mezinárodní úrovni zavázala. S hlubokým znepokojením proto sledujeme snahy o účelové vyobrazení pana Dželjala jako extremisty a odsuzujeme politickou represi ze strany orgánů Ruské federace.

Nynější uvěznění považujeme za cynickou reakci Ruské federace na nedávné zasedání Krymské platformy v Kyjevě, jehož se zúčastnil i předseda Senátu Parlamentu ČR, a kde se jednalo také o postavení krymských Tatarů na Krymu. Současné pronásledování pana Dželjala považujeme za hrubé porušování demokratických principů a svobody slova.

V pravidelných zprávách a prohlášeních Evropské unie, Valného shromáždění OSN a Vysokého komisaře OSN pro lidská práva je opakovaně poukazováno na systematické porušování mezinárodních závazků, mezinárodního práva, základních lidských práv a práv menšin na poloostrově krym ze strany Ruské federace. Důkazem toho je i současné pronásledování pana Dželjala a dalších osob.

Vyzýváme proto Ruskou federaci k okamžitému propuštění pana Narimana Dželjala a dalších čtyř zadržených osob. Žádáme osvobození více než stovky politických vězňů z Krymu včetně těch, kteří jsou nelegálně držení ve věznicích na území Ruské federace.

Obracíme se na českou vládu, aby se na úrovni EU zasadila o propuštění těchto politických vězňů a iniciovala další koordinované kroky členských států EU.

Podepsaní:

SENÁTOŘI

Miloš VYSTRČIL (aktualizace k 13. září 2021)

Marek HILŠER

David SMOLJAK

Lukáš WAGENKNECHT

Miroslav BALATKA

Mikuláš BEK

Tomáš FIALA

Adéla ŠÍPOVÁ

Zdeněk NYTRA

Jan HORNÍK

Miroslav ADÁMEK

Šárka JELÍNKOVÁ

Roman KRAUS

Přemysl RABAS

Petr OREL

Jaromíra VÍTKOVÁ

Miroslava NĚMCOVÁ

Jiří DRAHOŠ

POSLANCI

Helena LANGŠÁDLOVÁ

Jan LIPAVSKÝ

Jan FARSKÝ

Petr GAZDÍK

Jan BARTOŠEK

Pavel ŽÁČEK

František KOPŘIVA

Tomáš MARTÍNEK

Ondřej BENEŠÍK

Odkaz: https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=22.5.2015&O=10&id=3241&from=V