Na zahradě vybydlené a nedávno záchráněné vily postavené v roce 1906 továrníkem Ernestem Solvayem v ústeckých Neštěmicích oznámil v neděli 22. května svou kandidaturu do Senátu místní historik Martin Krsek. Do senátorského klání na Ústecku jej jako nezávislého kandidáta posílá hnutí SEN 21 s podporou dalších politických stran, včetně Liberálně ekologické strany (LES).
„Bohatá historie regionu ukazuje, jak skvělým místem Ústecko je a může být. Má senátorská mise by navázala na to, co dělám už léta. Být zvolen do Senátu pro mě neznamená zavřít se v Praze do malostranských paláců. Jsem a zůsatanu „Echt Ústečákem“ a senátorství chápu jako příležitost propagovat své rodné Ústecko ještě víc, pomáhat s řešením konkrétních místních problémů a lobovat za náš kraj a jeho obyvatele,“ uvedl v zahradě Solvayovy vily 47letý kandidát, který kromě práce v muzeu už druhé volební období působí v ústeckém zastupitelstvu (PRO Ústí).
Místo pro oznámení kandidatury vybral jako názornou ukázku svých slov. Honosná vila byla vybydlenou ruinou, nedávno ji koupili manželé Laubrovi a plánují její přestavbu na centrum vzácných onemocnění. Ve zdivočelé zeleni někdejší zahrady uvedl, že velkým tématem pro něj je také ochrana životního prostředí, a to nejen na severu Čech.
V kampani za zvolení do Senátu počítá Krsek s podporou přátel a dobrovolníků a zákonem stanoveného dvou a půlmilionového výdajového limitu na kampaň zdaleka nevyužije. „Přišlo by mi dost nemístné v dnešní době vyhazovat miliony za propagaci kteréhokoliv politika, a tak se obrátím na své přátele a fanoušky, aby mě podpořili vyvěšením reklamní plachty na plot, samolepou na autě nebo pomocí při akcích,“ vysvětlil Krsek a doplnil, že za kampaň nechce utratit víc než 700 tisíc korun. Většinu z těchto nákladů pokryje příspěvek hnutí SEN 21.
Počítat může také s podporou některých stávajících senátorů a senátorek. Na akci u neštěmické vily dorazili senátoři Václav Láska (Praha 5) nebo Přemysl Rabas (Chomutov). Ten se do kampaně aktivně zapojí.
„Byl jsem jedním z těch, kdo si Martinovu kandidaturu moc přál. Svou prací boří mylné klišé, které i v Praze slýchávám, že náš kraj je místem bez patriotů. Martin regionem žije, udělal pro něj kus práce a přesně takové kolegy v Senátu potřebujeme,“ řekl Rabas.
Martin Krsek se narodil roku 1974 v Ústí nad Labem, pracoval jako novinář, po studiu historie na vysoké škole se stal zaměstnancem Muzea města Ústí nad Labem, kde dnes zastává místo vedoucího historického oddělení. Obě tyto své profese často propojuje jako popularizátor regionální historie. Je autorem řady knih a filmových scénářů a také dlouholetým redaktorem reportáží populárního pořadu České televize Toulavá kamera, v němž divákům odhaluje krásy Ústeckého kraje. V komunální politice působí jako zastupitel a dočasně zastával post radního pro kulturu.