Starostka Klánovic Zorka Starčevičová (LES) se zúčastní voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy na kandidátce STAN. Společným tématem LES a STAN je klimatický plán Prahy do roku 2030

Starostka Klánovic Zorka Starčevičová (LES) se zúčastní voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy na kandidátce STAN. Společným tématem LES a STAN je klimatický plán Prahy do roku 2030

Pražská STAN odstartovala kampaň na brownfieldu na Palmovce. Chátrající, nedostavěný objekt je symbol toho, co je třeba dělat jinak, říkají přední kandidáti.
Pražská organizace hnutí STAN odstartovala na Palmovce ostrou část předvolební kampaně před blížícími se komunálními volbami, které proběhnou po celé republice 23. a 24. září. Lídrem kandidátky a adeptem na post primátora je současný 1. náměstek pro oblast územního rozvoje a plánování docent Petr Hlaváček. Dále na kandidátce figuruje celkem 23 starostů a místostarostů, ale najdeme zde i jména ze sportovního a uměleckého světa. Téměř 50 % kandidátní listiny tvoří ženy.

„Klíč ke kvalitnímu rozvoji Prahy je pro mě celostní přístup propojující všechny silové a nesilové disciplíny. Myslím tím především bydlení, dopravu a krajinu, ale i bezpečnost, školství a sociální témata. A to vše s rozumným rozpočtem. Tento přístup s kolegy zastáváme a prezentujeme na hlavních projektech, na kterých pracujeme a které prosazujeme,“ řekl na úvod lídr kandidátky urbanista a architekt Petr Hlaváček, který je v současnosti 1. náměstkem pražského primátora pro oblast územního rozvoje a plánování. Jeho prostřednictvím navíc dává hnutí STAN najevo, že chce i v nadcházejícím volebním období pokračovat v práci, kterou na magistrátu v končícím volebním období zahájilo uskupení Spojené síly pro Prahu.

„Jsem rád, že lídrem naší kandidátky je právě můj kolega Petr Hlaváček, protože málokdo v pražské komunální politice se s ním může měřit v hloubce znalostí Prahy a ve zkušenostech s řešením jejích problémů. V jeho osobě má Praha šanci získat opět skutečně pražského primátora. Primátora, který bude neoddiskutovatelným lídrem a osobností, která nese jasnou vizi Prahy jako moderní evropské metropole, jež je dobrým místem pro život, práci, vychovávání dětí, trávení volného času i bezpečným a vlídným místem pro prožití stáří,“ vysvětlil volbu lídra kandidátky Petr Hlubuček, náměstek primátora pro oblast bezpečnosti, infrastruktury a životního prostředí, který je zároveň předsedou pražské organizace hnutí STAN.

Není náhodou, že pro zahájení předvolební kampaně zvolilo hnutí STAN právě nevzhledný brownfield na pražské Palmovce. Podle Hlubučka jde o smutné memento toho, jak nezodpovědně město spravovaly dřívější administrativy v čele radnice Prahy 8.

Na kandidátní listině hnutí STAN figuruje celkem 65 jmen. Kromě Hlaváčka jde o pestrý výběr výrazných osobností nejen z komunální politiky, ale i ekonomy, právníky, sportovce či umělce. Téměř polovinu listiny tvoří ženy a 23 kandidátů v současnosti zastává posty starostů či místostarostů buď v pražských městských částech, nebo v nedalekých obcích.
„My a naši kandidáti Prahu skutečně známe. Jako starostové víme, co je v Praze opravdu potřeba řešit, víme, co jsou ty stěžejní problémy, které omezují rozvoj Prahy, a hlavně – máme klíč k jejich řešení. Naši kandidáti do zastupitelstva hl. m. Prahy reprezentují dnes už desítky let zkušeností se správou městských částí a výsledky našich kandidátů v městských částech ukazují, že problémy skutečně řešit umíme. Kandidáti STAN jsou zárukou zkušenosti a profesionální správy města, hlasem zdravého rozumu a odmítání ideologických pozic v komunální politice,“ dodal ve svém úvodním slovu Petr Hlubuček.

Dvojkou kandidátky je Jana Plamínková, která je od listopadu 2006 starostkou městské části Praha-Slivenec. Ta nejen ve své městské části platí za odhodlanou političku, která se dlouhodobě zajímá o problematiku úspor energie a kvality životního prostředí. Třetí místo připadlo samotnému lídrovi pražské STAN Petru Hlubučkovi, který kromě své role na magistrátu zároveň zastává pozici starosty městské části Praha Lysolaje. Na dalších místech figuruje například Kateřina Arnotová, místostarostka městské části Praha-Čakovice a právnička, která se dlouhodobě věnuje problematice lidských práv. Dalšími výraznými osobnostmi na kandidátní listině jsou například i dva současní poslanci – starostka Satalic Milada Voborská a ředitel Pražského jara Roman Bělor. Na oblast školství by se zase chtěli zaměřit ředitel ZŠ A. Čermáka na Praze 6 Petr Karvánek a Blanka Janečková, bývalá ředitelka ZŠ Kateřinky. Doplňují je profesionální sportovec Adam Havlas, ředitel Prague Pride Czeslaw Walek, právnička Arina Dolgopolova, šéf kapely TAP TAP Šimon Ornest a na posledním místě jeden z nejznámějších českých filmových režisérů Jan Hřebejk.