Vláda ustoupila koronaviru bez boje

Vláda ustoupila koronaviru bez boje

Co děla ministr zdravotnictví? Ukazuje nám grafy

Včera Česko překročilo historickou hranici více než dvou tisíc nakažených covid-19 za den. Držíme smutný světový rekord. Podle oxfordského serveru https://ourworldindata.org/coronavirus máme nejrychlejší týdenní nárůst počtu nově nakažených virem covid-19 na milion obyvatel v porovnání s týdnem předcházejícím, předběhli jsme Severní Ameriku a Indii.

Od začátku září došlo k exponenciálnímu nárůstu nových případů s reprodukčním číslem 1,6, což zhruba za deset dnů vytvoří obrovský tlak na lůžka intenzivní péči. Hospitalizaci sice vyžaduje jen 4 % nakažených (z toho čtvrtina vyžaduje intenzivní péči), ale celkový velký počet pacientů může vést k přetížení zdravotnického systému a v případě pesimistického scénáře i ke zbytečným úmrtím. Zodpovědnost nesou politici, kteří nenechali rozhodování na expertech. Docent Maďar opustil vládní expertní tým poté, co premiér Babiš odmítl v srpnu 2020 z populistických důvodů učinit kroky, potřebné k omezení šíření nákazy. A tak věčně přikyvující ministr zdravotnictví pod taktovkou premiéra nechal virus plošně zaútočit na vyklizené obranné pozice. Výsledkem je dnešní stav, kdy se epidemie vymkla kontrole. Podle SEIR modelu může epidemie zasáhnout od 70 tisíc do 3,6 milionů osob. Dnes tým ministra zdravotnictví jen kreslí modely ve všech možných variantách a barvách, ale nemůže již udělat nic pro zastavení této laviny. Měli jsme dvě šance (na jaře a pak v létě) vybudovat účinnou obranu proti viru, testovat, trasovat a izolovat a obě jsme promarnili. Dnes můžeme skutečně jen malovat grafy.

Léto vláda zaspala a nepřipravila se na druhou vlnu

Když udeřila jarní koronakrize, vláda zareagovala včas, přibrzdila sociální, kulturní a ekonomický život v zemi a měla plná ústa chytré karantény a trasování nakažených. Ovšem byla to jen slova, mimo výměny na pozici hlavní hygieničky, kdy mladou neschopnou vyměnila za ženu o něco zkušenější, ale stejně neschopnou modelovat, jak se šíří epidemie, posílit hygienickou službu a zavést ve velkém trasování nakažených i kontaktovaných osob. Co je platné, že skupina IT odborníků vyvinula eletronický program „Hlídač státu“ (viz reference Michala Bláhy na DVTV https://video.aktualne.cz/dvtv/blaha-chytra-karantena-neni-chytra-v-praze-nedoresili-stovky/r~bb53e6aef33a11ea8b230cc47ab5f122/), když nikdo nedonutil krajské hygienické stanice, aby systematicky vkládaly data. Etapizovat boj proti viru, získat na něj peníze a uskutečnit preventivní epidemiologická opatření nedokázala ani hlavní hygienička Rážová, ani ministr zdravotnictví Vojtěch. Když premiér Babiš popíral existenci druhé vlny a bagatelizoval raketový nárůst infekce, ministr zdravotnictví (ostatně jako vždy) jen poslušně přikyvoval. Čím déle vláda nebude konat, tím větší bude počet zbytečných úmrtí a tím pravděpodobnější je celostátní lockdown, jak se tomu stalo v Izraeli. V nouzovém stavu se nedůvěra vládě nevyslovuje.

Ministr zdravotnictví zastíral rozsah epidemie, nyní chrlí grafy

Ministr zdravotnictví a hlavní hygienička zastírají fakt, že se po zářijovém vzestupu nových případů covid-19 trasování zhroutilo. Místo toho, aby nasadili na trasování nových případů posily, například proškolené dobrovolníky či dokonce vojsko, ministr zdravotnictví Vojtěch v pondělí vyzval, aby se lidé nechodili nechávat testovat na koronavirus zbytečně (!) Ministr zdravotnictví je nejen špatný manažer, ale rovněž není odborníkem v oblasti zdravotnictví. Po takovém prohlášení by měl okamžitě rezignovat (není omluvou, že nemá lékařský diplom; má tým expertů). Někdo z odborníků by měl ministrovi zdravotnictví vysvětlit, že nikdo se nechodí testovat zbytečně – o tom svědčí i velké procento pozitivních testů. Pokud se lidé nebudou testovat, ztratíme i tak nedokonalý přehled o charakteru a průběhu epidemie a nebudeme mít možnost připravit zdravotnictví a včas provést preventivní opatření. Zploštit epidemii můžeme jen tím, že budeme testovat, trasovat a izolovat nakažené. Právě nedostatečný počet testů (hygiena nestačí) zamlžoval obraz epidemie v Česku, znemožnil podchytit dostatečný počet pozitivních případů a zamezit nekontrolovatelnému exponenciálnímu narůstu nových případů nákazy. Již dříve ministr Vojtěch byl přistižen při snaze zmanipulovat statistiky a měnit výpočet počtu úmrtí na Covid-19. Změny metodiky výpočtů ukazatelů epidemie v Česku si povšimly i mezinárodní instituce, které analyzují průběh pandemie.

Ministr zdravotnictví má velmi slabou pozici ve vládě a stále nekoná, pokud nepovažujeme za boj proti viru produkování stovek grafů, obrázků a semaforů, který dnes předvedl jeho tým novinářům.
Takže je to na nás – šili jsme roušky, prováděli jsme sebetrasování a ode dneška máme sledovat barevné grafy na stránkách ministerstva zdravotnictví, které zaspalo exponenciální nárůst nákazy v zemi.

Ale to hlavní je chránit sebe a své blízké – zarouškovat se a zůstat doma, pokud je to možné.

Pro Aktuáně.cz Džamila Stehlíková