Předseda LES Martin Bursík přinesl svou roušku na výstavu HELFPUL ART IN COVID. Rouška podporuje virtuální měnu CO2IN

Předseda LES Martin Bursík přinesl svou roušku na výstavu HELFPUL ART IN COVID. Rouška podporuje virtuální měnu CO2IN

Výstavu zorganizovali Robin Suchánek a Pavel Šťastný  v rámci festivalu Praha Září. Martinova rouska propaguje unikátní projekt Jana Palaščáka na snižovaní CO2, který je založen na obchodu s emisními povolenkami.

Virtuální měna CO2IN umožňuje firmám i jednotlivcům účinně přispívat k ochraně ovzduší a omezování klimatické změny. Za projektem stojí skupina Amper, kterou založil a řídí Jan Palaščák.

Spotřebitelům, kteří chtějí snížit svou uhlíkovou stopu, ale nemohou nebo nechtějí pořizovat ekologičtější zboží nebo služby, některé firmy nabízejí možnost jejich uhlíkovou stopu kompenzovat (tzv. offsetting). Třeba u mezinárodního autobusového dopravce FlixBus stačí při rezervaci jízdenky zaškrtnout políčko „kompenzovat emise CO2”. Dopravce slibuje, že částka za emise CO2, o kterou se výše jízdenky navýší, „bude investována do certifikovaného projektu ochrany klimatu v souladu s mezinárodními environmentálními standardy.” Podobným způsobem mohou zákazníci údajně negovat negativní dopad jejich chování na klima u mnoha dalších obchodníků, včetně vlakového přepravce LeoExpress nebo rozvážkové služby Wolt.