Projev předsedkyně LES Džamily Stehlíkové na celostátním sněmu Starostů a nezávislých v Praze 31. srpna 2021

Projev předsedkyně LES Džamily Stehlíkové na celostátním sněmu Starostů a nezávislých v Praze 31. srpna 2021

Vážený pane předsedo, dámy a pánové, milí přátelé,

děkuji za pozvání na Váš sněm. Dovolte mi především předat Vám pozdravy od naší poslankyně Olgy Sommerové, bývalých ministrů životního prostředí – od zakladatele Liberálně ekologické strany Martina Bursíka, od prvního místopředsedy LES Ladislava Mika a od všech řadových liberálních ekologů a příznivců LES! Přejeme Vám a všem demokratickým stranám vítězství, abyste v nadcházejících volbách porazili jednak mocenský monopol Andreje Babiše, ale také extremisty napravo a nalevo, navázali tak na tradici Masaryka a Václava Havla a vrátili do země férovou politickou soutěž a vyspělou politickou kulturu. Stojíme při Vás!

My věříme, že uspějete, protože stojíte pevně na zemi a stavíte od základů, od místních samospráv. Vracíte rozhodování blíže k lidem, hájíte zájmy obcí, malých a středních podniků i zemědělců proti velkým oligarchům. Proto máte stoupající důvěru a podporu.

Oceňujeme Vaši ochotu ke smysluplným kompromisům, které zlepšují  komunikaci napříč politickým spektrem. Vaše spojení s Piráty ukazuje, že se v zájmu vyšších cílů umíte dohodnout. Voliči, kteří by museli složitě váhat a vybírat, to jistě ocení, protože je nejen zbavujete dilematu, ale nabízíte příslib silného volebního výsledku. Chceme-li změnit poměry v zemi, je zapotřebí, aby se demokraté spojovali, nikoli tříštit síly.

Také Liberálně ekologická strana, jako malý politický subjekt, si uvědomuje odpovědnost za další směřování státu. Proto jsme se s pokorou rozhodli nekomplikovat situaci a nekandidovat samostatně jen proto, abychom získali malá procenta voličských hlasů a případně státní finance. Styděli bychom se za každý hlas, který bychom tímto případným sobeckým rozhodnutím vzali Vám a dalším demokratickým stranám, které vytvořily do voleb dva silné politické bloky. Stojíme při Vás!

A teď mi dovolte předat vzkaz od exministra životního prostředí, spoluzakladatele LES a prvního místopředsedu strany Ladislava Mika: „Liberálně ekologická strana sdílí s hnutím STAN programové priority zlepšení životních podmínek a zdraví lidí, ochrany a obnovy krajiny domova, lesů a půdy či prevence sucha podle principu „Mysli globálně, jednej lokálně“. Liberálně ekologická strana nabízí své široké expertní zázemí, odborníky a zkušenosti pro politiku životního prostředí, zejména ochrany klimatu a udržitelné energetiky, ochrany biodiverzity a ekologie krajiny, to vše s využitím evropských zdrojů a nástrojů liberálně tržní ekonomiky.“

Při slovu „ekologický“ se občanům až příliš často vybavují radikální a fundamentalistické požadavky útlumu produkce a spotřeby či plošných centrálních státních zákazů a příkazů. Liberálně ekologická strana nenabízí návrat do minulosti. Naopak doporučujeme zrychlit, jak říkal Emil Zátopek, „když nemůžeš, tak přidej“, aby nám neujel vlak superindustrializace a evropské ekologické modernizace, která chrání klima prostřednictvím technologického pokroku, zvýšení efektivity průmyslu, vede k ekonomickému růstu a ke zvýšení kvality života.

České předsednictví v Radě EU ve druhé polovině příštího roku je velikou šanci, jak naplnit naše ekologické programové cíle, jak dohnat Evropu a Zátopek by dodal – jak předběhnout Evropu, protože během našeho předsednictví budeme právě my tahouny Evropy a tím pádem světovými lídry na cestě ke klimatické neutralitě.

„Green Deal“, ambiciosní Zelená dohoda, promění Evropu na první klimaticky neutrální kontinent na světě a otevře Česku možnosti chytře investovat evropské stovky miliard korun do českých obcí a krajiny, do moderních čistých technologií, do lidských zdrojů a nových místních pracovních příležitostí tak, aby mladí lidé a rodiny nemuseli opouštět domovy a stěhovat se jinam.

Je to historická šance pro technologický skok a hospodářský restart země. Nenechme ji promarnit pseudohnutím jednoho muže. Současná vláda ukázala, že chytře hospodařit a efektivně alokovat evropské miliardy neumí a nechce.  Premiér ve střetu zájmů ohrožuje příjem evropské podpory. Naštěstí většina průmyslu i energetiky, nezávisle na neschopnosti vlády, pochopila vážnost klimatické krize a uchopila příležitosti, které dekarbonizace ekonomiky přináší. Byznys, který se chová racionálně, přechází sám na bezuhlíkovou ekonomiku, k obnovitelným zdrojům energie a k elektromobilitě, utlumuje těžbu hnědého uhlí a revitalizuje krajinu.

Jak říká Martin Bursík, politika ale nemůže stát mimo tento gigatrend dekarbonizace.

Držíme Vám palce, abyste získali dostatečně silný mandát a s ním i možnost vytvářet legislativní prostředí pro ekomodernizaci ze sněmovních lavic, abyste měli možnost převzít vládní zodpovědnost a definitivně zvrátili tendence směrování Česka od Evropského společenství na Východ, do ruského a čínského područí.

Předejme zemi našim dětem a vnukům nerozkradenou, vzkvétající a svobodnou, jako dobré místo pro život. Jako zemi, na kterou mohou být hrdí.

Hodně štěstí a počítejte s naší podporou!