Místopředseda LES Jiří Vyhnal pro Aktuálně.cz: Pod našima rukama vyhasínají lidské životy. A o to je horší, že v některých případech je to zcela zbytečné. Přitom máme jednoduché a levné řešení, které je bezpečné – je to očkování

Místopředseda LES Jiří Vyhnal pro Aktuálně.cz: Pod našima rukama vyhasínají lidské životy. A o to je horší, že v některých případech je to zcela zbytečné. Přitom máme jednoduché a levné řešení, které je bezpečné – je to očkování

„Už dávno tu nebylo tak smutno.“ Život v Kyjově utichl, neočkovaní zahltili nemocnici

 Radek Bartoníček

Nemocnice v jihomoravském Kyjově byla první v Česku, která vyhlásila kvůli covidu stav hromadného postižení osob. Několikrát už museli pacienty v těžkém stavu odvážet jinam. Situaci nepomohly ani hody, které se konaly v době, kdy už se covid ve velkém šířil. „Jsme družní a nedokázali jsme sedět doma. Jinak je ale tady smutno,“ říká starosta. Aktuálně.cz zjišťovalo, jak život ve městě nyní vypadá.
Lékaři v kyjovské nemocnici při péči o pacienty s covidem.
                                                                                           Lékaři v kyjovské nemocnici při péči o pacienty s covidem. | Foto: Jiří Vyhnal

 

„Občas pochybuji, jestli má smysl ještě něco říkat, aby si lidé uvědomili, jak je situace vážná,“ prohodí do ticha Jiří Vyhnal, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Kyjov, který na sociálních sítích vystupuje pod jménem Jura z vršku. Jenže teď „Jura“ vidí, jak sanitky každý den přivážejí další a další pacienty s covidem, z nichž mnozí následně bojují v nemocnici o život.

„Covid dokáže být velmi zrádný, smrt může přijít rychle a zdánlivě nenápadně,“ říká. Kolem nás nikdo není, jeho původní ARO je teď vyklizené a přemístěné jinam. „Máme strašně zastaralé oddělení, ve kterém by kromě jiného nebylo možné udělat boxy a umístit pacienty s covidem a bez covidu. Takže jsme naše ARO přesunuli na chirurgické oddělení jednotky intenzivní péče,“ vysvětluje.

V době, kdy mluví s Aktuálně.cz, má nemocnice za sebou další náročnou noc, kdy přijala do péče přes patnáct lidí kvůli covidu. A i když se počty hospitalizovaných každý den mění, neustále je v nemocnici s covidem přes 70 pacientů. Téměř 60 z nich leží na standardních odděleních, devět na ARO a šest na jednotce intenzivní péče.

„Na našem oddělení máme 100 procent pacientů v těžkém stavu na ventilátoru, kteří nemají ani jednu dávku očkování. Bohužel jsou mezi nimi i mladí lidé, kteří i když věděli, že mají významné rizikové faktory těžkého průběhu covidu, tak odmítli očkování a jejich stav je v tuto chvíli kritický,“ popisuje primář. „Jsme opět svědky toho, jak pod našima rukama vyhasínají lidské životy. A o to je horší, že v některých případech je to zcela zbytečné. Přitom máme jednoduché a levné řešení, které je bezpečné – je to očkování,“ upozorňuje.