Sněm LES zvolil exministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou předsedkyní strany. Prvním místopředsedou LES byl zvolen exministr životního prostředí Ladislav Miko

Sněm LES zvolil exministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou předsedkyní strany. Prvním místopředsedou LES byl zvolen exministr životního prostředí Ladislav Miko

Liberálně ekologická strana (LES) si na celostátním sněmu ve čtvrtek 24. června zvolila nové vedení. Martin Bursík již neobhajoval svou funkci předsedy. Předsedkyní strany se nově stala exministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková, 1. místopředsedou byl zvolen exministr životního prostředí Ladislav Miko. LES si vybrala také další čtyři místopředsedy a členy předsednictva.

Novými řadovými místopředsedy LES byli zvoleni zakladatel spolku Krátké kalhoty pro Václava Havla Tomáš Pikola, ředitel MAS Království – Jestřebí hory, o.p.s. Jan Balcar, primář na ARO Nemocnice Kyjov v Jihomoravském kraji Jiří Vyhnal a spoluzakladatel a exředitel Hnutí Brontosaurus ČR Roman Haken. Do předsednictva strany byli zvoleni poslankyně a filmová dokumentaristka Olga Sommerová, spisovatelka a scenáristka Natálie Kocábová, odborník na evropskou a mezinárodní politiku Adam Holub, publicista a překladatel Rani Tolimat a zákládající člen LES Miloslav Horáček.

„Velmi si vážím silného mandátu, který jsem dostala. Společně s prvním místopředsedou strany Ladislavem Miko a našimi dalšími odborníky budeme pracovat na aktualizaci politik životního prostředí, které budou reagovat na největší globální ekologickou výzvu – nebezpečně rychle pokračující změnu klimatu. Zasazujeme se o ochranu práva na zdravé životní prostředí, ale i dalších občanských prav, včetně lidských práv a svobod všude na světě v návaznosti na Havlovu tradici zahraniční politiky,“ řekla po svém zvolení Džamila Stehlíková.

Delegáti podpořili proces integrace demokratické opozice a rozhodovali o vzniku expertních skupin ke konkrétním programovým tématům v environmentální a lidskoprávní oblastech.