O co se hraje v doplňovacích volby do Rady ČT?
No, co k tomu říct… Sněmovní volební výbor poslal do druhého kola lidi, které chce do Rady ČT protlačit koalice ANO, SPD a komunistů. To mluví samo o sobě. Do druhého kola vybrali různé obskurní postavy, jejichž vstupenkou byla jasně deklarovaná nenávist vůči současné televizi a řediteli Dvořákovi, zatímco kvalitní lidi, kteří by byli zárukou odbornosti a nezávislosti, šli stranou. A o to právě jde – zda bude veřejnoprávní ČT závislá nebo nezávislá na politicích. Ten výběr byl naprostý výsměch a znova se ukazuje, že politická volba v případě média veřejné služby zcela selhává, protože ze zákona je úkolem Rady chránit veřejnoprávní média před politickými vlivy, zatímco dnes je většina radních zaúkolovaná extrémistickými politickými stranami a Hradem.
Když jsme s Hankou Marvanovou dělaly iniciativu Svobodu médiím a navrhovaly jsme obdobu bavorského modelu – část Rady by volila Poslanecká sněmovna a zbytek by pak nominovaly vybrané renomované organizace. Ale v roce 2016 se proti tomu postavili ředitelé ČT i ČRo. A teď se jim to vymstilo. Ten systém volby je zvrácenej, což je stále zřejmější.
Rada ČT je dneska naprosto rozvrácená, neustále porušuje zákon. Začali jsme se v tom angažovat znovu poté, když Rada v listopadu odvolala dozorčí komisi, ačkoli podle zákona může odvolat pouze jednotlivce – nikoliv komisi jako celek. Navíc to nebylo na programu schůze, takže se odvolaná komise, její členové nemohli bránit. Ačkoliv radní dostali předžalobní výzvu, a teď už žalobu, tak rychle navolili novou komisi. A přitom to bylo před koncem roku, kdy se sestavuje výroční zpráva o hospodaření!
Kdy to začalo?
Když bylo loni na jaře do Rady zvoleno trio Matocha, Lipovská a Xaver Veselý – viribus unitis ANO, SPD a komunistů. V listopadu Rada ČT nezákonně odvolala dozorčí komisi České televize, a my jsme napsali dopis premiérovi, aby se zasadil o podporu nezávislosti veřejnoprávní televize, jak bylo deklarováno ve vládním prohlášení a odvolání radních, kteří porušili zákon. A nejenom to. Například Matocha i Lipovská jsou ve střetu zájmu. Radní nesmí být členem žádné politické strany ani občanského sdružení. Lipovská je přitom ve správní radě Institutu nesvobody a nedemokracie a Matocha je předsedou Pražské šachové společnosti. Ten dopis během dvou dnů podepsalo přes dvě stě osobností z akademické oblasti, kultury, vědy a občanstva. Na základě dopisu vznikla petice Odvolejte radní ČT a respektujte právní řád.
Co vám Babiš odpověděl…
Odpověděl okamžitě, že by podpořil návrh zákona, který by volbu Rad odpolitizoval, ale že bohužel dosud nikdo s takovým návrhem, který by měl širokou podporu celého politického spektra, nepřišel. Právě že přišel – Iniciativa Svobodu médiím. Zároveň napsal, že se ve vládním prohlášení zavázali, že v oblasti veřejnoprávního vysílání budou důsledně podporovat nezávislost médií prostřednictvím rad.
Co bylo dál…
Od té doby nic. Odpověděli jsme mu, pak jsme zveřejnili petici, ve které jsme kvůli tomu nezákonnému odvolání dozorčí komise žádali Poslaneckou sněmovnu, aby členy Rady, kteří porušili zákon, odvolala. Sněmovna to měla projednat, ale dosud to neudělala. Zajímavý je, že petice měla ještě před měsícem dva tisíce signatářů, a teď jich má přes dvacet jedna tisíc. Občané vidí, že jde do tuhýho.
Co je jejich bezprostředním cílem?
Za prvé chtějí odvolat Petra Dvořáka, o kterém jeden z těch nynějších radních Jiří Kratochvíl, který znovu kandidoval a byl vybrán do druhého kola, řekl, že to je nejhorší ředitel všech dob – já tvrdím, že spolu Ivem Mathém je to nejlepší ředitel České televize všech dob, který mj. respektuje autonomii publicistiky České televize. Otázky Václava Moravce, 168 hodin a Reportéři ČT jsou pro řadu politiků červený hadr, a kvůli jejich zglajchšaltování nebo zrušení dělají tyhle manévry. K odvolání ředitele potřebují navolit do Rady poskoky.
Kdo v tom nejvíc tlačí na pilu?
Bezpochyby dva mstitelé, a to je Zeman a Bobošíková. Zeman se mstí za to, že nebyl zvolen prezidentem v roce 2003, a Bobošíková se mstí za to, že prohrála před dvaceti lety při tak zvané televizní krizi. A hodně na pilu tlačí samozřejmě Okamura, který tvrdí, že není do televize zvaný, ač mnoho pozvání sám odmítl. Je to panoptikum bezcharakterních extrémistů.
Babiš dělá, já nic, já muzikant…
Samozřejmě, že ANO má zájem, aby zmizela publicistika, která jim nejde na ruku a často se naváží do jejich předsedy Andreje Babiše, který ovšem předstírá, že je pro nezávislou ČT.
Na špinavou práci má Faltýnka, který to ve Sněmovně zařídí – „bez jeho vědomí“…
No právě. Pamatuješ, jak před minulou volbou loni na jaře rozeslal předseda volebního výboru sněmovny poslanec za ANO Berkovec asi padesáti svým kolegům mejl, aby při volbě radních brali v potaz, jestli kandidáti mají kladný vztah k Babišovi a negativní k řediteli ČT Petru Dvořákovi. A nebyl z předsednického postu odvolán, ačkoliv je to zcela skandální. Podržel ho Faltýnek se slovy – Standa udělal chybu, a kdo nechybuje? Mediální rady jsou tu proto, aby chránily veřejnoprávní média před politickým tlakem. Teď je to zcela opačně.
Když loni kandidovala paní Lipovská, tak říkala, že neví, k čemu je dobrá veřejnoprávní televize – že její úkoly můžou dobře plnit komerční média. Ona si ani nepřečetla zákon o ČT, tedy to, co všechno má veřejnoprávní televize za úkoly. Ona přišla do Rady ČT jako škodná, která to tam má rozvrátit. Volby do Rady budou teď v dubnu, a vzhledem k tomu panoptiku přisluhovačů, které Sněmovna pustila do druhého kola, je evidentní, že má být posílena současná Rada, která má za úkol zničit nezávislost Česká televize. Opoziční strany už požádaly Babiše, aby tu volbu odložil.Jaká je nálada v ČT – jsou lidé případně připraveni na stávku, jako tomu bylo před 20 lety?
Tehdy to dělali lidi, kteří prošli sametovou revolucí, a ještě měli v sobě její étos, že se musí demokracie aktivně hájit. Mám obavy, že mladí lidi, kteří přišli do ČT, už to tak necítí. A už tam nejsou ani ti odboráři, kteří tehdy stávku pomáhali organizovat. Takže si myslím, že případná stávka na obranu nezávislosti v ČT se konat nebude. Ale myslím, že Milion chvilek by mohl nějakou akci zorganizovat, v minulosti se tématem nezávislosti České televize opakovaně zabýval.
Připomeň, o co před těmi dvaceti lety šlo.
Po takzvané opoziční smlouvě Klausovy ODS a Zemanovy ČSSD se obdobně jako dnes chtěli veřejnoprávní televize zmocnit politici. Prostřednictvím jejich Rady navolili svého ředitele Jiřího Hodače, šéfkou zpravodajství se stala ambiciózní Jana Bobošíková – svazačka, která kdysi předávala květiny Husákovi, a později kandidovala na prezidentku za komunistickou stranu.
Chodila jsem tehdy na Kavky na demonstrace, a taky jsem tam mluvila. Bobošíková tehdy vysílala svoji směšnou zpravodajskou stanici Bobovizi, ale díky televizním zaměstnancům, kteří se zabarikádovali ve velíně zpravodajství, se podařilo nezávislé vysílání udržet, vyhlásili stávku a nakonec zvítězili. To byla ale úplně jiná politická situace, jiná poslanecká sněmovna – tehdy a dnes. Na Václaváku se konala stotisícová demonstrace za nezávislou televizi. Tehdy těch deset let po revoluci bylo všechno ještě revolučně živé.
Podle mne se v tom Babiš přepočítá. Když se spojí s touhle hnědo-rudou koalicí za státní dozor nad veřejnoprávními médii, vyrobí tím předvolební téma.
Určitě. Jestli z toho svou nešikovností vyrobí velké předvolební téma, tak mu zglajchšaltovaná Česká televize nepomůže. V tom minulém roce pandemie se ukázala jako stanice, která plní svoji veřejnoprávní funkci na sto procent – nejenom ve zpravodajství, ale i ve zvláštním vysílání pro děti a pro seniory. ČT24 je nejsledovanější evropská zpravodajská stanice, dokonce sledovanější než BBC. Totalitářům ale nejde ani tak o zpravodajství, které musí být vyvážené, pět minut pro Hitlera, pět minut pro Židy, ale právě o investigativní a názorovou publicistiku.
úvodní část rozhovoru s O.S., který vyšel v Babylonu č. 1.XXX
Petr Placák