Liberální fórum v Lucerně: Česká diplomacie narušila kontinuitu započatou Václavem Havlem a preventivně se ohnula v pase, aniž by to Čína vyžadovala

Liberální fórum v Lucerně: Česká diplomacie narušila kontinuitu započatou Václavem Havlem a preventivně se ohnula v pase, aniž by to Čína vyžadovala

Liberální fórum přineslo vzrušenou debatu v Lucerně. Postoj Česka k Číně a Tibetu zvedl emoce i věcné argumenty.

 

Jak se ukázalo na účasti a názorech publika, jsou téma česko-čínských vztahů a schizma obchodní a morální roviny této spolupráce velmi důležité a aktuální. Přesně takovými tématy se zabývá diskusní platforma Liberální fórum, které se kromě široké i odborné veřejnosti účastní politické a diplomatické špičky.

V pořadí třetí Liberální fórum proběhlo v pondělí 19. května v Mramorovém sále pražské Lucerny a spolupracovali na něm i Forum Karla Schwarzenberga a Knihovna Václava Havla. Diskusní panel obsadili iniciátoři podpory Tibetu, zástupci nevládních organizací a zástupce diplomacie prezidenta republiky. Diváci v sále tak mohli slyšet názory bývalých ministrů Karla Schwarzenberga a Martina Bursíka, dále ředitele Amnesty International Marka Martina, ředitele Fora 2000 Jakuba Klepala a v roli obhájce Hradní a nepřímo i vládní politiky šéfa diplomatického odboru prezidenta Hynek Kmoníček.

 

 

Po úvodních příspěvcích dal moderátor Adam Černý slovo publiku, které svoji příležitost využilo beze zbytku. Z hlediště zaplněného sálu mířily na panelisty dobře mířené otázky. Ukázalo se, že Liberální fórum dalo příležitost lidem, kterých se téma bezprostředně dotýká. Příspěvky se týkaly přímých zkušeností s kvalitou čínského zboží nebo vnímání zbytečnosti politické angažovanosti k ovlivnění obchodních vztahů, které fungují i bez politické intervence. Velká část debaty se dotýkala otázky lidských práv a role České republiky jako jejich sebevědomého obhájce. Podle názoru většiny přítomných se česká diplomacie dopustila narušení kontinuity započaté Václavem Havlem a preventivně se ohnula v pase, aniž by to Čína vyžadovala.

Hynek Kmoníček se své úlohy oponenta zhostil úctyhodně, ale přesto svými argumenty publikum o důležitosti respektu z Číny nepřesvědčil. I když s hlavou české diplomacie Zaorálkem nemá příliš vřelý vztah, tak se ho snažil v rámci společného světonázoru bránit. O tom, jak by v Číně postupoval osobně hradní diplomat, se budeme moci přesvědčit ještě letos, kdy bude organizovat cestu Miloše Zemana právě do Číny. Můžeme tedy sledovat, jak moc se před čínskými státníky ohne náš prezident a jestli se setká s tamními disidenty, stejně jako těm českým dodávali síly politici demokratických zemí v době před rokem 1989. Kmoníček v odlehčeném momentu debaty nepřijal návrh Karla Schwarzenberga na sázku. Bývalý vicepremiér chtěl vsadit lahev nejlepšího francouzského šampaňského proti lahvi plzeňského piva, že ani podlézání Číně nepřinese Česku žádný obchodní benefit.

Ať už bylo Zaorálkovo jednání v Číně pouze ukázkou neobratné diplomacie nebo úmyslem se skrytými zištnými motivy, přineslo tak zdeformování pověsti České republiky jako hrdého obhájce lidských práv a oddálení vládní politiky od názorů české veřejnosti. Češi ukázali, že jim na lidských právech a podpoře Tibetu záleží podpisy pod peticemi a také účasti na Liberálním fóru.

Budeme se těšit na setkání s vámi na některém s dalších diskusních večerů. Více informací a fotografie na www.stranales.cz a www.facebook.com/stranales.cz

Kontakt pro novináře:

David Salomon – Liberálně ekologická strana, vedoucí komunikace

Tel: 602 965 356, email: david.salomon@stranales.cz, Twitter: @cosedejevlese