Zpívající zbraň

Zpívající zbraň

24. 6. 1991 se v pražské Sportovní hale konal koncert skupiny Pražský výběr s názvem „Adieu C.A.“, na němž účinkoval mj. Frank Zappa.
Koncert se konal u příležitosti odchodu vojsk Varšavské smlouvy, která do Československa vpadla v srpnu 1968 a opustila ho právě v červnu 1991. Velkou zásluhu na jejich odchodu měl Michael Kocáb jako předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa.

V těchto dnech, 24 let po odchodu vojáků Rudé armády z našeho území, probíhá v několika českých městech turné souboru Akademického souboru písní a tanců Ruské armády A. V. Alexandrova. Tedy souboru té stejné armády, která dnes okupuje území Ukrajiny. Souboru, který sám sebe prezentuje jako pokračovatele tradic Rudé armády. Jako bychom zapomněli, že jsme právě touto armádou byli více než dvacet let sami okupovaní.

Je ostudné, že prezident České republiky udělil záštitu turné souboru, jehož členové oblékají tytéž důstojnické uniformy, které na sobě v roce 1968 měli důstojníci, kteří veleli okupaci Československa.
Je ostudné, že se čelní představitelé naší republiky bratříčkují s představiteli Ruska místo toho, aby trvali na stažení ruských vojáků z Ukrajiny.