LES k volbě mediálních rad: poslanci si nezávislá média nepřejí

LES k volbě mediálních rad: poslanci si nezávislá média nepřejí

VYJÁDŘENÍ LIBERÁLNĚ EKOLOGICKÉ STRANY LES   ke změně volby mediálních rad

19.3.2014

Všechny politické garnitury už šestnáct let slibují občanům odpolitizování mediálních rad České televize a Českého rozhlasu, tedy médií veřejné služby.

Předvolební sliby se musí zalíbit občanům, ale politická moc si ve skutečnosti nezávislá média nepřeje.

Důkazem je, že žádná vláda, ačkoliv každá měla toto téma ve vládním prohlášení, neučinila ani jeden krok k jeho naplnění. Členové mediálních rad mají za úkol kontrolovat hospodaření Televize a Rozhlasu, a bdít nad tím, zda plní svoji veřejnoprávní roli. Když odhlédneme od toho, že radní nemají ekonomické vzdělání a nemohou se orientovat ve složitém vyúčtování těchto mediálních kolosů, dosavadní radní, jmenovaní na základě politických kšeftů nemohou plnit úlohu nezávislé kontroly. Vybraní radní jsou totiž prodlouženou rukou politických zájmů stran. To, že politická moc ovládá prostřednictvím rad média veřejné služby je absurdní už jen tím, že Česká televize a Český rozhlas jsou financovány námi občany koncesionáři. Patří tedy občanům, nikoliv politikům.

Poslanci nejsou v tomto případě zástupci lidu, ale zastánci politických ambicí  a zájmů svých stran.

Jak známo, většina politiků nemá ráda šťouraly novináře, protože ruší jejich kruhy. Nechce se jim zodpovídat ze zpronevěry předvolebním slibům, z chybných kroků, z činů, které jsou diktovány osobními a skupinovými zájmy, nikoliv službou občanům.

Čas nevěrohodných a úskočných tanců kolem nevyhovujícího systému volby kontrolních orgánů veřejnoprávních médií se naplnil. Ministerstvo kultury začalo před dvěma roky pracovat na vizi demokratického systému volby rad, ale jeho snaha se opět rozpustila v nic. Advokátka Hana Marvanová, bývalá politička, členka občanské iniciativy Veřejnost proti korupci, dnes náměstkyně ministryně spravedlnosti se rozhodla vypracovat novelu zákona o mediálních radách, inspirovanou ověřeným německým modelem. Pětadvacet členů rady budou nominovat vyjmenované společenské subjekty – univerzity, odbory, vědecké a kulturní instituce, profesní a protikorupční organizace, ale také politické strany, a to i mimoparlamentní. Jejich nominanti se stanou radními, aniž by je schvalovala poslanecká sněmovna. Tito členové rad ale mohou být institucí, která je navrhla, také odvoláni.

Liberálně ekologická strana LES se jednoznačně staví za prosazení nového modelu volby rad, který umožní, aby byla veřejnoprávní média kontrolována svobodomyslnými, nemanipulovatelnými, vnitřně integrovanými osobnostmi, kterým jde o věc, nikoliv o osobní výhody, a kterým záleží na tom, aby média neposluhovala politické moci, ale sloužila občanům a demokracii v naší zemi.

 

Olga Sommerová

místopředsedkyně Liberálně ekologické strany