Sdružení politických stran Liberálně ekologické strany (LES), České pirátské strany a nezávislých kandidátů diskutovalo s odborníky a občany na téma „PRAHA KULTURNÍ?“
V pražském divadle Na prádle se 22. září sešli odborníci na kulturní politiku a zástupci kulturních institucí, aby popsali stav kultury v hlavním městě a vztah mezi světem umění a úřady.
Moderátorka Lucie Tvarůžková měla pro hosty připravené štiplavé dotazy, které slibovaly zajímavé odpovědi. Mezi řečníky byla Dadja Altenburg-Kohl, lékařka, občansky angažovaná filantropka, provozuje Muzeum Montanelli, dále Jiří Dědeček, básník, písničkář a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu, Jiří Fajt, ředitel Národní galerie, Ondřej Hrab, ředitel divadla Archa,
Robert Jíša, hudební skladatel, bývalý člen Kulturní komise na Praze 1, Štěpán Kubišta, divadelní manager, bývalý ředitel Nové scény ND a další zajímavé osobnosti kulturního života v Praze.
Posluchači se mohli dozvědět více o realitě rozdělování rozpočtů na kulturní projekty a o bariérách, které pražskou kulturu omezují v rozvoji. Podle řečníků je to z důvodu neodbornosti komise, která kultuře nejen že nerozumí, ale ani se o ni nezajímá v osobním životě. Problémem je i skutečnost, že komise nerozděluje všechny peníze, ale část rozpočtu používá na pořádání svých akcí, které mají minimální uměleckou hodnotu a v očích odborníků jsou takové akce ostudou a plýtvání penězi. Příkladem byly uvedeny akce prezentované na webu Prahy 1 Sousedské setkání pejskařů nebo Drakiáda.
Peníze jsou obecně pro kulturu jedno z hlavních témat, protože zejména pro menší instituce jsou i relativně malé příspěvky existenčně důležité. Jako možnost připomněli řečníci podporu od mecenášů a tedy potřebu lepší obratnosti divadel, galerií a muzeí v komunikaci s byznysmeny a schopnost motivovat firmy a jednotlivce k podpoře kultury. Kultura by tedy měla být úřady a potenciálními podporovateli chápána nikoliv jako zábava, ale také jako ekonomický mechanismus, který může přinést příležitosti ke zviditelnění a zisku na úrovni státu, města či trhu firem. Takto bychom měli kulturu představit i mladé generaci, která si na základě svého vzdělání sama řekne, která forma kultury přežije. Neměli bychom zapomínat, že kultura nejsou jen divadla, opera, galerie a muzea, ale způsob chování, identita, která nás spojuje a zařazuje do určité společnosti, ať už se jedná o osobní nebo mezinárodní vazby.
Praha tedy není v jednoduché situaci, ale žijí a pracují zde lidé, kteří znají řešení a neztrácejí optimismus, že se tato situace v budoucnu zlepší. Záleží totiž na každém občanovi, jakou kulturu bude ve svém městě chtít, kterou akci podpoří svoji účastí, nebo dokonce uspořádá a jak bude důležitost kultury zdůrazňovat svému okolí a komu dá hlas pro sestavování rozpočtových komisí.
Kontakt:
David Salomon – Liberálně ekologická strana, vedoucí komunikace
Tel: 602 965 356, email: david.salomon@stranales.cz, Twitter: @cosedejevlese