Jednička LES Milená Vicenová na předvolební debatě Respektu: za krizi na Ukrajině může Rusko

Milena Vicenová v debatě s Respektem: Za krizi na Ukrajině může Rusko

Dva dny před volbami debatoval s kandidáty do Evropského parlamentu novinář týdeníku Respekt Tomáš Sacher, mimo jiné na téma deseti let v EU.  V knihovně Václava Havla diskutovalo sedm lídrů či čelních představitelů kandidátek: lídr kandidátky TOP 09 Luděk Niedermayer, jednička Liberálně ekologické strany Milena Vicenová, dvojka kandidátky ANO Petr Ježek, trojka kandidátky ČSSD Pavel Poc, lídr kandidátky ODS Jan Zahradil, lídr KDU-ČSL Pavel Svoboda, lídr a předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Milená Vicenová – jediná žena v debatě a nejpřesvědčenější eurooptimistka

Milena Vicenová z LES se ihned zařadila do tábora eurooptimistů, usilujících o hlubší a pokračující integraci České republiky do EU. Má k tomu hodně důvodů. Milena Vicenová má totiž dlouhodobé zkušenosti z Bruselu. Již od roku 1998 vyjednávala první program pro zemědělství a rozvoj venkova, působila i jako ministryně zemědělství ČR. Byla pověřena vládou vyjednávat podmínky o čerpání evropských  finančních prostředků pro ČR na období 2007 až 2013 ve výši 752 miliard korun.

Pak zastávala funkci velvyslankyně ČR v EU. Popisuje tento úkol trochu jako Mission:  Impossible – protože vedla předsednictví ČR v Radě EU, které bylo navíc komplikováno pádem české vlády. „Nebyla to žádná legrace,“ říká Milena Vicenová. „Ale české zastoupení v Bruselu to ustálo se ctí,“ míní Vicenová. Milena Vicenová přijala nabídku LES kandidovat do Evropského parlamentu, protože evropská politika ji zajímá a baví. Eurooptimismus čerpá z dobrých zkušeností v EU, které získala při vyjednávání evropských fondů. Má v Evropě kontakty, ví, „jak to tam chodí a s jakými kartami tam hrát…“

Milena Vicenová: jsem liberálka. Proto kandiduji za LES

Milena Vicenová kandiduje právě  za  Liberálně ekologickou stranu, protože se cítí jako liberál. Navíc tvrdí, že žádný myslící člověk nemůže být odpůrcem rozumných ekologických opatření. Mileně Vicenové je blízké ideové zaměření Liberálně ekologické strany, vyjádřené v Manifestu strany. Během kampaně se přesvědčila, že se rozhodla pro LES dobře, protože  strana mj. má etický kodex pro financování kampaně, a že evropská kandidátka byla sestavena zipovým způsobem muž-žena.

Liberálně ekologická strana usiluje o silnou, konkurenceschopnou a obranyschopnou Evropu 

V debatě s Respektem zastávala Milena Vicenová názor, že příčiny  ukrajinské  krize musíme hledat v Rusku. „Roky jsme projednávali prohloubenou obchodní smlouvu EU  s Ukrajinou“, popisuje Milena Vicenová. Smlouva měla být podepsána ve Vilniusu, ale na nátlak putinovského Ruska k tomu nedošlo. To spustilo krizi na Ukrajině, takže příčinou nynějšího vývoje v tomto regionu  je nacionalistická a neoimperiální politika současného Ruska, dodává Milena Vicenová. Proto Liberálně ekologická strana usiluje o silnou, konkurenceschopnou a obranyschopnou Evropu a podporuje – stejně jako další politické strany zastoupené v debatě – společnou energetickou politiku EU.

Záznam celé debaty můžete zhlédnout v následujícím videu na Respekt.cz:

http://respekt.ihned.cz/fokus/c1-62227770-bez-kroku-k-integraci-vyjde-tohle-evropanstvi-naprazdno