Skončila osmiletá vláda komunistů nad Ústeckým krajem. Také díky koalici Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES), která zasedla v krajské radě

Skončila osmiletá vláda komunistů nad Ústeckým krajem. Také díky koalici Spojenci pro kraj (JsmePRO!, SNK-ED, TOP 09, Zelení, LES), která zasedla v krajské radě

Koalice Spojenci pro kraj získala 6,11% (4 mandáty, 12 220 hlasů) a podílí se na krajské vládě. Lídr koaliční kandidátky, učitel na gymnáziu a teplický zastupitel Jiří Řehák je zástupcem hejtmana. Má na starosti regionální rozvoj, cestovní ruch, kulturu a památkovou péči.

Volby vyhrálo hnutí ANO, které získalo 17 mandátů. ANO jednalo nejprve s ODS (8 mandátů) a pak se STAN (7 mandátů). Jednání se STAN vzápětí zkrachovala a ANO přizvalo Spojence pro kraj s 4 mandáty. Hlavním důvodem vstupu Koalice Spojenci pro kraj do vládnoucí krajské koalice s ANO a ODS byla snaha zablokovat přístup k moci a eurofondům komunistům, SPD a zástupcům zkorumpovaných lokálních kvazimafiánských struktur z Koalice UFO a ProMOST. V zastupitelstvu o 55 členech má koalice 29 hlasů. Mezi 11 radními je pět z ANO, čtyři z ODS a dva za Spojence pro kraj. Koalice se dohodla na třech náměstcích, dosluhující hejtman jich měl pět.

Člen LES, sedlák z Nepomyšle Martin Lněníček na 18. místě kandidátky získal 61 preferenčních hlasů; nedostal se do zastupitelstva a bude pracovat v poradních orgánech Ústeckého kraje.

Senátor Přemysl Rabas (SEN 21; zvolen s podporou LES) řekl: „Věřím, že pro mě poněkud překvapivě složená nová krajská vláda se na rozdíl od té minulé bude chovat zodpovědněji k životnímu prostředí a nenechá se nezdravě ovlivňovat zájmy velkých těžebních a chemických firem. Mám samozřejmě radost, že náměstkem pro regionální rozvoj a kulturu se stane Jirka Řehák a radním pro venkov a zemědělství Michal Kučera. Držím palce také zastupitelům Karolina Žákovská a Petru Medáčkovi ze Spojenci pro kraj.
Gratuluji novému vedení kraje a také pirátským zastupitelům nebo senátním kolegům Aleně Dernerové a Zbyněk Linhart – Krásná Lípa. Samozřejmě budu držet palce i krajským radním z našeho okresu, tedy Jiří Kulhánek a Jindře Zalábakové.
Tak snad opravdu začíná lepší příběh pro náš kraj.“