Stvrzená koalice pro krajské volby. STAN, TOP 09, HDK a LES cílí na 10 mandátů

Stvrzená koalice pro krajské volby. STAN, TOP 09, HDK a LES cílí na 10 mandátů

Zástupci hnutí STAN, strany TOP 09, Hradeckého demokratického klubu (HDK) a strany LES 29. ledna 2024 v Hradci Králové podepsali koaliční smlouvu pro podzimní krajské volby v Královéhradeckém kraji. Lídrem kandidátky bude náměstek hejtmana pro ekonomiku Rudolf Cogan (STAN). Cílem koalice je získat osm až deset mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Představitelé koalice na tiskové konferenci vyloučili povolební spolupráci s hnutím ANO a SPD.

„Koalice nám dává smysl z hlediska programových zásad,“ uvedl krajský předseda TOP 09 a poslanec Matěj Ondřej Havel. Za realistický označil zisk osmi mandátů. „Podle průzkumů, které jsme si teď nechali zadat, se zdá, že deset mandátů není úplně nerealistická výše,“ řekl Havel.

K programu si čtyřkoalice v březnu uspořádá programovou konferenci. Již dnes je podle lídra kandidátky Rudolfa Cogana jisté, že bude klást důraz na obnovu krajských silnic a moderní nemocnice, domovy seniorů a střední školy.

Případnou povolební koalici čtyřkoalice podle Havla neuzavře s ANO a SPD. „Slibujeme, že neuzavřeme povolební koalici s populisty ani extremisty, to znamená, že neuzavřeme koalici s hnutím ANO ani s SPD,“ uvedl Matěj Ondřej Havel.

O obsazení dalších míst na kandidátce budou jednotlivé strany ve svých orgánech nyní jednat. Celou kandidátku by měly představit ve druhé polovině března. Z prvních dvanácti míst STAN podle koaliční dohody obsadí pět míst, HDK dvě místa a pět míst bude obsazeno lidmi, které společně nominují TOP 09 a LES. Jisté je, že dvojkou kandidátky za Rudolfem Coganem bude nominant TOP 09, trojkou zástupce HDK.

STAN si již v prosinci zvolil lidi na čelo kandidátky na místa, která mu připadnou. Na čtvrtém místě koaliční kandidátky by za STAN měl kandidovat starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý. Na dalších místech by za STAN měli figurovat předseda hradecké STAN Pavel Bartoš a starosta Chlumce nad Cidlinou Vladan Kárník.

Za HDK se účastnila tiskové konference hradecká primátorka a předsedkyně HDK Pavlína Springerová. „Jako HDK bychom chtěli přispět především znalostí našeho města,“ uvedla primátorka. V současném volebním období jsou všechny strany nové čtyřkoalice součástí krajské vlády. Zatímco TOP 09, HDK a LES kandidovaly v roce 2020 společně pod značkou Spojenci pro Královéhradecký kraj, hnutí STAN bylo součástí vítězné koalice s ODS a Východočechy.

Při minulých volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši získala za 23,5 procenta hlasů 12 mandátů, z nichž tři místa obsadili nominanti hnutí STAN. Koalice Spojenci pro Královéhradecký kraj získala před čtyřmi lety čtyři mandáty.

Královéhradecký kraj vede od posledních voleb koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj. V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

Kromě koalice STAN, TOP 09, HDK a LES oznámili volebního lídra pro podzimní krajské volby zatím pouze Piráti. V čele jejich kandidátky bude stejně jako před čtyřmi lety současný první náměstek hejtmana Pavel Bulíček. Podle neoficiálních informací by měla brzy oficiálně vzniknout ještě další koalice. Společně s ODS a Východočechy by ji měla utvořit KDU-ČSL.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek, Patrik Jandejsek

 

31/01/2024