Duhové vlajky pro Maďarsko. Chceme zachovat EU jako prostor svobody a demokracie pro všechny jeho občany a občanky bez rozdílu

Duhové vlajky pro Maďarsko. Chceme zachovat EU jako prostor svobody a demokracie pro všechny jeho občany a občanky bez rozdílu
Kolem dvou set převážně mladých lidí se sešlo v pátek 18. června před maďarskou ambasádou, aby vyjádřilo podporu LGBTQ+ komunitě, jejíž budoucí působení v Maďarsku je ohroženo připravovaným zákonem. Nový zákon, který protlačila vládnoucí strana Viktora Orbána Fidesz zakazuje zobrazování a propagaci genderové identity odlišné od pohlaví určeného při narození, změny pohlaví a homosexuality ve školách a ve veřejných oznámeních pro osoby mladší 18 let. Taková úprava přísně omezí svobodu slova a práva dětí. Mladí LGBTQ+ lidé tak nebudou mít potřebnou podporu a přístup k informacím a výsledkem bude devastace jejich duševního zdraví a zhoršený vývoj sebepřijetí. Je to další z kroků, který má za následek tamní posilování stereotypů a zvýšenou averzi vůči LGBTQ+ lidem. Tato členská země Evropské unie se tak nezadržitelně přibližuje k hodnotám Ruska, které podobný zákon přijalo v roce 2013.
Mezi účastníky byli i čeští politici, vystoupila místopředsedkyně Liberálně demokratické strany Džamila Stehlíková, a také  signatářka Charty 77 a bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.
Vystupující varovali také před režimy, které se snaží potlačovat svobody. Účastníci mimo jiné apelovali na české politiky, aby se otevřeně postavili za maďarskou LGBTQ+ komunitu, a na maďarského prezidenta, aby návrh zákona vetoval.
Demonstraci organizoval a svolal Kryštof Stupka, podpořili Adéla Horáková z iniciativy JsmeFér a Tom Bílý z Festivalu Prague Pride.
O svých životních zkušenostech s diskriminací promluvila Lenka Králová z organizace Trans*parent. Vystoupili europoslanec za Pirátskou Stranu Mikuláš Peksa a Tomáš I. Fénix ze spolku  LOGOS.
Foto Petr Zewlakk Vrabec