Servilní klanění se Číně

Servilní klanění se Číně

MARTIN BURSÍK, předseda Liberálně ekologické strany (LES)

(Lidové noviny. 29.8.2014)

 

Podnikatelé a politici se dnes sejdou ke druhému dni Čínského investičního fóra v Praze. To má být, jak je uvedeno na webových stránkách akce, vyvrcholením oslav 65 let navázání diplomatických vztahů.

Jsme v roce 1949, kdy komunistické Československo bylo jednou z prvních zemí, které navázaly diplomatické styky s Čínskou lidovou republikou. A to je důvod k oslavě: 65 let spolupráce dvou komunistických zemí. Jediné, co kazí dojem, je těch dvacet pět let po listopadu 1989, kdy to byl – podle premiéra Sobotky – zejména Václav Havel, který způsobil, že nám „ujel vlak“. Snad tenhle demokratický šrám, na jinak bratrských čínsko-českých komunistických vztazích napraví reprezentativní prostředí Pražského hradu, podtržené záštitou prezidenta Zemana a premiéra Sobotky.

Na konci dubna čelil ministr zahraničí Zaorálek a premiér Sobotka kritice, že bez politického mandátu od voličů, bez jakékoli společenské diskuse, prostě znenadání změnili politiku České republiky vůči Číně a Tibetu. Zaorálek tehdy podepsal v Pekingu prohlášení, že se Česká republika „nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Číny“ a že neuznává Tibetskou exilovou vládu. Později s opoceným čelem vysvětloval, že se na politice nic nemění, že to tak bylo vždy a že bude nadále při setkání s představiteli komunistických a totalitních režimů zmiňovat problematiku porušování lidských práv.

Z pohledu vlády čistá záležitost

Čínské investiční fórum je dokladem toho, že Zaorálek nemluvil pravdu. Česká zahraniční politika se servilně klaní před komunistickou Čínou, na programu jednání není zmínka o problematice lidských práv, o problematice nucené a dětské práce či problematice ekologického a sociálního dumpingu. Z pohledu české vlády je byznys s Čínou čistá záležitost. Hlavním řečníkem za Českou republiku je prezident Zeman. Jeho protějškem je vícepremiér Státní rady ČLR Čang Kao-li. Ten samý člověk byl Světovou organizací pro vyšetřování pronásledování duchovního hnutí Fa-lun-kung označen jako jeden z odpovědných za vraždění jeho stoupenců. Z pozice tajemníka Čínské komunistické strany ve městě Šen-čen předložil v roce 2001 plán postupu „tvrdého úderu“ proti Fa-lun-kung. Během dvou let bylo v důsledku represí potvrzeno 54 úmrtí. Prezidentu Zemanovi k jeho parťákovi na Tvrdíkově akcičce s rukopisem čínských ideologických pracovníků gratulujeme!

Nevíte někdo, co si o tom myslí ministr zahraničí Zaorálek, ministr pro lidská práva Dienstbier, koaliční partner KDU-ČSL či hnutí ANO? Nevíte někdo, kdo v naši zemi vlastně formuluje zahraniční politiku?

 

Autor je bývalý vícepremiér (2007-2009) a ministr životního prostředí (1998 a 2007-2009)