Sněmovna se bude zabývat zprávou o chybách při vyšetřování otravy řeky Bečvy 20. září, přesně rok po úniku jedů do řeky. Sněmovní vyšetřovací komise zjistila řadu chyb

Sněmovna se bude zabývat zprávou o chybách při vyšetřování otravy řeky Bečvy 20. září, přesně rok po úniku jedů do řeky. Sněmovní vyšetřovací komise zjistila řadu chyb
Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Uhynulo přes 40 tun ryb.

Sněmovní vyšetřovací komise, která posuzuje vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy vyhlásí závěry vyšetřování na plénu Sněmovny  20. září. Komise zjistila řadu chyb a připravuje návrh legislativních změn, který má v budoucnu takovým pochybením předejít.Policie v souvislosti s ekologickou havárií obvinila v červnu právnickou a fyzickou osobu z oblasti Rožnova pod Radhoštěm pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí a z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Rok od otravy Bečvy jsou vyšetřovaní ti, kdo poukazují na nesrovnalosti. Podle prof. Ivana holoubka ČIŽP údajně žaluje Akademii věd kvůli pokusu  na Bečvě, který provedl profesor Jakub Hruška.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se zabývá nedávným experimentem vědců a rybářů na řece Bečvě, kterým se snažili přispět k objasnění loňské otravy řeky. Kontrola se zjevně týká experimentu profesora Jakuba Hrušky, který pokus provedl ve svém volném čase jako soukromá osoba, při pokusu mu pomáhali místní rybáři.

Pokus spočíval v tom, že vědci a rybáři vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Potvrdilo se, že se rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech.

Oficiální vyšetřovací verze však počítá s tím, že znečištění toku pochází z rožnovské výusti. A jak tvrdí soudní znalec Jiří Klicpera, toxická látka se po několik kilometrů držela při břehu, aniž by trávila ryby, a v toku se rozšířila až posléze. Policie kvůli tomu od června stíhá společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku.

„Pokus byl soukromou iniciativou pana Hrušky. Nicméně je zřejmé, že prokázal nedostatky v současném vyšetřování havárie, která vědce se zaměřením na biologii a ekologii nemůže nechat chladným,“ stojí ve stanovisku Akademie věd.