Pražský majdan uctil památku zavražděného kritika prezidenta Putina Borise Němcova

Desítky tisíc lidí v Moskvě a Petrohradě smutečním průvodem uctily památku ruského opozičního politika a kritika prezidenta Putina Borise Němcova, který byl 27. února zavražděn v centru Moskvy.

Přibližně stovka lidí se zúčastnila nedělního smutečního shromáždění k uctění Němcovovy památky i v Praze. Akci uspořádalo sdružení Pražský majdan, s kterým Liberálně ekologická strana spolupracuje.  Piety v Praze se zúčastnili i členové a příznivci Liberálně ekologické strany.

Účastníci smutečního shromáždění na Staroměstském náměstí vyjádřili morální podporu všem těm statečným Rusům, kteří i přes politiku otupující nenávistné propagandy, politického teroru a vraždění politických oponentů, vyrazili v neděli do moskevských a petrohradských ulic protestovat proti putinovskému režimu, protože jsou zděšeni politickým terorem, vražděním, které teď neprobíhá jen někde daleko  na Ukrajině na televizních obrazovkách, ale v samotném srdci Moskvy, v srdci Ruska.

Ruská společnost je rozdělená jako nikdy před tím. Na jedné straně – odpůrci Putinova režimu a poměrů v ruské politice. Na druhé –  ruští komunisti a spousta dalších Rusů, kteří pod vlivem  ruské propagandy kritizují kroky zavražděného demokratického politika, marginalizují jeho vliv, dokonce vyjadřují zlomyslnou satisfakci na adresu jeho tragické smrti. Jako houby po dešti se vyrojily absurdní konspirační teorie, které mají odvést pozornost od hlavního viníka vraždy – Pitunova režimu, který vytváří atmosféru nenávisti ve společnosti, vyústil v agresi  na Ukrajině a v politické vraždy. Kreml po vraždě Němcova prohlásil, že neexistuje žádný motiv ke krokům namířeným proti Němcovovi. Prý byl bezvýznamným  politikem na okraji politické scény, který nemohl konkurovat vládnoucí kremelské elitě.

Ale Němcov nikdy nebyl marginálním politikem, jak o tom tvrdí Kreml po jeho vraždě. Je to bývalý vicepremiér, gubernátor a poslanec. Dlouhodobě  byl považován za politika, který má  nahradit Borise Jelcina na postu prezidenta. Díky svému charizmatu, odvaze, schopnosti pojmenovat nejpalčivější problémy Ruska včetně válečné agrese na Ukrajině patří Němcov k politické elitě.

Vraždou Němcova byla překročena další pomyslná červená linie, za kterou je možné všechno. Přichází politika zastrašování. V Rusku nemůže se cítit bezpečně žádný politik, žádný občan, který není plně loajální vůči vládnoucímu režimu. Režimu, který nyní ukázal, že vše je povoleno – včetně vyvražďování  „páté kolony“ a  „zrádců národa“, jak dlouhodobě nazývá Putin oponenty  jeho krvavé politiky.

Zeman nazval válku na Ukrajině chřipkou. Ano, Rusko je nemocné, ale  spíše ebolou. Nákaza se šíří přes média. Projevuje se nenávistí a schvalováním poprav.