Poslanecká Sněmovna schválila usnesení navržené naší poslankyní Olgou Sommerovou a odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanecká Sněmovna schválila usnesení navržené naší poslankyní Olgou Sommerovou a odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Stalo se tak v pátek 17. října. Důvodem bylo porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti. „Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize propaguje ve veřejném prostoru vyhraněný politický názor. Velkou část aktivit již projevila před angažmá v politickém hnutí Volný blok, když vykonávala funkci v Institutu svobody a demokracie,” řekla na plénu Olga Sommerová, která bod na jednání prosadila.

Zde je příslušná část stenozáznamu jednání pléna Poslanecké sněmovny.

Prosím, aby se slova nejprve ujala navrhovatelka tohoto bodu, poslankyně Olga Sommerová, která, bude-li souhlasit, se stane zároveň jeho zpravodajkou? Takže prosím, máte slovo, paní poslankyně.

Poslankyně Olga Sommerová: Vážený pane předsedající, kolegyně a kolegové. Dovolte, abych krátce citovala zákon o České televizi, § 5 odst. 2. „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích, občanských sdruženích, ani vystupovat jejich jménem v jejich prospěch.“

Členka Rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize propaguje ve veřejném prostoru vyhraněný politický názor. Velkou část aktivit už projevila už před angažmá v politickém hnutí Volný blok, když vykonávala funkci v rámci Institutu svobody a demokracie. Paní Lipovská spolu s paní Bobošíkovou se podílela na založení Institutu, je členkou správní rady, autorkou článků a internetových videí, které Institut připravuje a veřejně šíří. (Šum v sále.) Já bych prosila klid. Prosím. Děkuji. Pod hlavičkou Institutu vystupuje paní Lipovská proti jiným veřejným institucím, je podepsána pod materiálem o údajném bezpečnostním riziku a dění v České televizi (Odmlka.) a je také podepsána pod dopisem poslancům Evropského parlamentu, kde obviňuje Senát a ministra kultury z nátlaku na Českou televizi. Paní Lipovská nyní kandiduje jako lídryně

Místopředseda PSP Tomio Okamura: (Vstupuje do řeči.) Já vás poprosím o klid v jednacím sále, protože je vidět, že paní poslankyni trošku dochází dech. Takže… (Poslankyně Sommerová se s výrazem nesouhlasu obrací k předsedajícímu.) Omlouvám se, ale… Ne, já jsem to nemyslel špatně, já jsem myslel, že máte problém překřičet sněmovnu. Takže prosím o klid, o klid v jednacím sále.

Poslankyně Olga Sommerová: Já tady nechci křičet, nemusím mluvit, když se budou bavit jiní. Paní Lipovská nyní vystupuje v hnutí Volný blok jako lídryně pro Pardubický kraj. Domnívám se, že tímto jednoznačným krokem naplnila výše zmíněný paragraf zákona a ztratila definitivně svoji nestrannost a nezávislost. Je tak naprosto zřejmé, že svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi. A kladu otázku: Kdo jiný než Poslanecká sněmovna a Senát, tedy zákonodárci, mají dbát na dodržování zákona? (Poslankyně odchází ke své lavici.)

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Klidně se, paní poslankyně, můžete posadit ke stolku zpravodajů, protože jestli jste kývla na to, že jste zpravodajkou, tak prosím. Nyní tedy zahajuji všeobecnou rozpravu, kde mám s přednostním právem – předseda klubu TOP 09 Vlastimil Válek se hlásí jako první. Pak se připraví – mám tady faktické poznámky, ale ani nezačala rozprava. Mám tady pět faktických poznámek, to je asi nějaký omyl. Pan poslanec Luzar, Ondráček, Grospič , Bláha, Volný. Můžu to odmazat? To je ještě asi z předešlé debaty. Jo. Ale proč se někdo hlásí na faktické, když ještě nezačala rozprava? To je divné. No dobře. Já to tam nechám. Vystoupí tedy s přednostním právem poslanec Vlastimil Válek, a pak dostanou prostor ty faktické poznámky, protože musí jako by na něco reagovat.

Poslanec Vlastimil Válek: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, máme lehce po dvanácté, nemáme moc času, proto navrhuji omezit debatu k tomuto bodu na dvakrát 10 minut maximálně. Děkuji.

Místopředseda PSP Tomio Okamura: Takže dvakrát 10 minut. Jasně. Budeme o tom hlasovat. Já si jenom ještě prověřím, ty faktické poznámky mají poslanci Grospič, Bláha a Lubomír Volný? Hlásíte se do tohoto bodu na faktickou? Ne. Takže poslance Grospiče odmazávám. Poslanec Bláha se také nehlásí k tomuto bodu? Ne. A poslanec Lubomír Volný k tomuto bodu na faktickou? Ne, ne. Teď ještě budeme hlasovat. Ale na faktickou ne. Taky. Takže vás už tam nechám. Teď tady máme návrh na dvakrát 10 minut, takže o tom budeme hlasovat. Svolám poslance do jednacího sálu. Slyším žádost o odhlášení? Ano, takže vás odhlásím a všichni se znova přihlaste svými hlasovacími kartami.

Poslanec Vlastimil Válek, předseda klubu TOP 09 navrhuje omezit řečnickou dobu na dvakrát 10 minut.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 158. Přihlášeni 94 poslanci, pro 71, proti 18. Návrh byl přijat.

Lipovská kandiduje v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok, jehož lídrem je i nezařazený poslanec Lubomír Volný. Volný Lipovskou ve sněmovně hájil, zdemoloval řečniště předsedy a poté ho vyvedla ochranka. Poslankyně Sommerová považuje jednání Volného za nedůstojné půdy Sněmovny.

Pro odvolání Hany Lipovské hlasovalo 64 z 80 přítomných poslanců. Pro odvolání byli poslanci z klubů ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti byli poslanci SPD, komunisté a dva nezařazení poslanci Volný a Marian Bojko.