Mimořádná schůze volebního výboru na téma reportáže České televize V předvečer tragédie, která se zabývá neznámou událostí v historii Lidic

Mimořádná schůze volebního výboru na téma reportáže České televize V předvečer tragédie, která se zabývá neznámou událostí v historii Lidic

Dne 15. července 2021 byla svolána mimořádná schůze volebního výboru na téma reportáže České televize V předvečer tragédie, která se zabývá neznámou událostí v historii Lidic.

Na jednání byli pozváni: zástupce Rady ČT, zástupce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, ředitel Památníku Lidice PhDr. Eduard Stehlík, archivář Vojtěch Šustek, starostka Lidic.

Vzhledem k tomu, že nebyl pozván autor reportáže ani historik Dr. Vojtěch Kyncl, podle jehož bádání byla reportáž natočena, požádala jsem předsedu volebního výboru pana Stanislava Berkovce, že pozvu jako protistranu historika Kyncla, který byl ochoten zúčastnit se schůze.

V den konání schůze se omluvil dr. Stehlík i pan Šustek, a schůze byla zrušena.   

O co jde?

Reportáž zveřejnila novou skutečnost, že Lidice měly ještě jednu neznámou oběť, Židovku Štěpánku Mikešovou- Löwingerovou, kterou na četnické stanici ještě před lidickou tragédií údajně udala její bytná Alžběta Doležalová. Štěpánka Mikešová byla deportován do Osvětimi, kde zahynula. Dramaturg publicistického pořadu Reportéři ČT Marek Wollner poukazuje na to, že emotivní reakce vzbudila reportáž až o 4 měsíce později. „Aféra se naplno rozjela, teprve, když proti reportáži vyrazila do boje Jana Bobošíková, tehdejší předsedkyně lidické organizace Českého svazu bojovníků za svobodu.“

Reportáž byla natočena na základě zjištění v knize Vojtěcha Kyncla Lidice – Zrození symbolu, která je první skutečně vědeckou publikací na toto téma. Má přes 600 stran, vydala a schválila ji Akademie věd v roce 2016. Monografie byla vybrána do celonárodního hodnocení výzkumných organizací Rady pro výzkum, vývoj a inovace jako excelentní výsledek (významná publikace) Historického ústavu AV ČR.

Do boje proti reportáži, potažmo proti České televizi, se připojila radní ČT a spolupracovnice Jany Bobošíkové Hana Lipovská. Proto se měla kauza řešit na volebním výboru poslanecké sněmovny.

Ve skutečnosti se jedná o politické grilování, které nemá se zájmem o historii a poctivou žurnalistiku nic společného. Je třeba dodat, že příběh o udání publikoval také iRozhlas a žádný rozruch to nevzbudilo.